Ostatnie satelity pierwszej generacji Galileo

0

Koniec prac przy pierwszej generacji satelitów Galileo.

Ostatnie satelity pierwszej generacji Galileo zakończyły testy w ESTEC i są przygotowywane do lotu na orbitę.

Wstępne usługi europejskiego systemu pozycjonowania Galileo ruszyły w grudniu 2016 roku. Od tego czasu (wyłączając awarię systemu w 2019 roku) Galileo jest dostępny globalnie i coraz większa ilość różnego typu urządzeń korzysta z sygnału tej konstelacji globalnego pozycjonowania (GNSS).

Do grudnia 2021 na orbitę wysłano łącznie 30 satelitów Galileo: 2 satelity testowe (GIOVE-A i GIOVE-B), cztery wstępne satelity IOV i 24 pełnej operacyjności. Aktualnie (stan na listopad 2022) z nich prawidłowo funkcjonują 24 satelity Galileo.

W 2022 roku, z uwagi na konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą na orbitę nie wysłano żadnych satelitów tej konstelacji. Trwają jednak prace przygotowawcze. W listopadzie 2022 ośrodek ESTEC w Holandii opuścił ostatni satelita pierwszej generacji Galileo. W ESTEC wykonano testy naziemne satelity, dzięki czemu zweryfikowano poprawność złożenia i jakość poszczególnych komponentów tego satelity.

Koniec testów satelitów pierwszej generacji Galileo / Credits – European Space Agency, ESA

Aktualnie przewiduje się, że od 2024 roku na orbitę zaczną trafiać satelity drugiej generacji Galileo. Te satelity będą mieć m.in. napęd elektryczny, poprawione parametry sygnałowe, linki pomiędzy satelitami oraz szersze możliwości rekonfiguracji już w trakcie misji.

(ESA)

Leave A Reply