Udany start Falcona 9R z X-37B (OTV-5)

0

Siódmego września rakieta Falcon 9R wyniosła bezzałogowy mini-prom X-37B do piątej misji orbitalnej. Po wykonanej pracy pierwszy stopień Falcona wylądował w Landing Zone – 1.

Do startu doszło 7 września 2017 o godzinie 16:00 CEST z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Pomimo dość złych prognoz pogody (częściowo związanych ze zbliżającym się huraganem Irma), rakieta Falcon 9R wystartowała na początku okienka startowego bez żadnych opóźnień.

Lot rakiety przebiegał prawidłowo, choć w przekazie internetowym nie zaprezentowano obrazów z pracy drugiego stopnia. Po zakończonej pracy pierwszy stopień Falcona 9R wylądował w strefie Landing Zone – 1. Było to szesnaste udane lądowanie pierwszego stopnia tej rakiety.

https://www.youtube.com/watch?v=f7dfHrNSzpg

Start Falcona 9R z X-37B na pokładzie – 07.09.2017 / Credits – SpaceX

Piąta misja orbitalna X-37B

Grafika przedstawiająca X-37B na orbicie / Credits - USAF

Grafika przedstawiająca X-37B na orbicie / Credits – USAF

W tym locie rakieta Falcon 9R wyniosła na niską orbitę okołoziemską amerykański wojskowy mini-prom X-37B. Jego operatorem jest amerykańskie lotnictwo wojskowe (USAF). Z tego względu parametry orbity X-37B nie zostały podane do publicznej wiadomości. Jest to już piąta misja tego bezzałogowego wahadłowca – stąd oznaczenie OTV-5. Misje orbitalne X-37B są bardzo długie – poprzednie misje X-37B trwały kolejno 224, 469, 674 i 717 dni. Nie wiadomo jak długo będzie trwać misja OTV-5, choć pojawiły się sugestie, że lot będzie krótszy niż poprzednia misja.

X-37B jest wojskowym pojazdem eksperymentalnym, który prawdopodobnie wykonuje szereg testów i eksperymentów. Nie jest to pojazd o militarnym znaczeniu – bardziej służy rozwoju technologii, w tym oszczędnego napędu do korekty orbity. Wymiary wahadłowca to 8,9 × 4,5 × 2,9 metra. Masa startowa mini-promu wynosi około 5000 kg. Zasilanie jest zapewniane z panelu słonecznego, rozkładanego krótko po umieszczeniu na orbicie. Prom jest zdolny do autonomicznego lądowania na typowym lotnisku.

Był to pierwszy start rakiety orbitalnej we wrześniu 2017 roku. W sierpniu globalnie łącznie doszło do ośmiu startów rakiet orbitalnych, z których siedem było udanych. Ostatni start z sierpnia (indyjska rakieta PLSV-XL z 31 sierpnia) nie zakończył się powodzeniem. Na początku września miało dojść do startu rakiety Ariane 5, jednak lot został przerwany tuż przed uwolnieniem rakiety z wyrzutni. Ten lot Ariane 5 został przełożony na nie wcześniej niż koniec września.

(PFA, SpaceX)

Comments are closed.