Prezentacja samolotu B-21

0

Nowy strategiczny samolot bombowy.

Drugiego grudnia 2022 zaprezentowano nowy samolot typu stealth – B-21 Raider. Jest to pierwszy samolot szóstej generacji.

Aż trudno uwierzyć, ale słynny “niewykrywalny” samolot – bombowiec B-2 Spirit – po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 33 lata temu. W międzyczasie doszło do niesamowitego rozwoju technik i technologii. Mowa tutaj zarówno o technologiach pochłaniających czy rozpraszających fale elektromagnetyczne (wiele jest dostępnych komercyjnie) jak również technikach detekcji.

Amerykańskie siły lotnicze USAF zwróciły się do przemysłu w 2014 roku z pytaniem dotyczącym nowej generacji bombowca typu stealth. W 2015 roku wybrano firmę Northrop Grumman. Oznaczenie B-21 wybrano w 2016 roku – “21” nawiązuje do XXI wieku.

Oficjalna prezentacja B-21 nastąpiła 2 grudnia 2022 roku. Łącznie w produkcji B-21 uczestniczy około 400 amerykańskich podmiotów. Poniższe nagranie to zapis z pierwszej oficjalnej prezentacji B-21.

Prezentacja B-21 / Credits – Edwards Air Force Base

Co ciekawe, B-21 ma także służyć jako platforma do zbierania informacji oraz koordynacji działań w strefie konfliktu. Wydaje się,  że część tych zadań dziś wypełniają satelity, jednak często – np. z uwagi na warunki pogodowe – zdarzają się warunki niesprzyjające do pozyskania danych o wystarczającej jakości. B-21 będzie w stanie wypełniać tę lukę.

B-21 będzie korzystać z bomb i pocisków, które korzystają z danych satelitarnych do naprowadzania. Mowa tu m.in. o korzystaniu z danych pozycjonowania satelitarnego GNSS czy też linku telekomunikacji satelitarnej.

Wejście B-21 do służby planowane jest na 2026-2027 rok. Samolot ma docelowo zastąpić bombowce B-52, B-1B a nawet B-2, co powinno nastąpić kilkanaście lat po wejściu B-21 do służby. Planuje się budowę stu bombowców B-21.

(NG)

Comments are closed.