Kto pasażerem Dragona 2 i CST-100?

4

Udana pierwsza misja testowa kapsuły Dragon 2 to początek zmian w transporcie ludzi na niską orbitę okołoziemską. Kto może już niebawem stać się pasażerem tej kapsuły oraz równolegle tworzonej CST-100?

Ósmego marca 2018 o o 14:45 CET nastąpił koniec misji SpX-DM1 – pierwszego lotu kapsuły Dragon 2. Ten bezzałogowy test Dragona 2 zakończył się pełnym sukcesem.

Pierwszy załogowy lot Dragona 2 powinien nastąpić przed końcem 2019 roku. Do końca tego roku powinien także nastąpić bezzałogowy lot testowy kapsuły CST-100 Starliner, a także pierwszy lot załogowy tego pojazdu.

Jeśli wszystko się zakończy sukcesem, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zyska dwa niezależne od siebie sposoby dostarczania astronautów. Aktualnie na ISS ludzie są dowożeni jedynie rosyjską kapsułą Sojuz, co oczywiście niesie za sobą pewien element ryzyka (czego przykładem może być nieudany start Sojuza MS-10 w październiku 2018).

W nocy z 14 na 15 marca (czasu europejskiego) w kierunku ISS wystartowała kapsuła Sojuz MS-12, na pokładzie której znalazł się jeden Rosjanin i dwoje Amerykanów. W mniej niż sześć godzin po starcie Sojuz MS-12 dotarł do ISS. Tuż po udanym cumowaniu odbyła się konferencja, na której zapytano o załogi Dragona 2 i CST-100. Przedstawiciel NASA, William Gerstenmaier, powiedział, że miejsca w Dragonie 2 i CST-100 będą dostępne dla wszystkich partnerów programu ISS, w tym Rosjan.

Konferencja po starcie Sojuza MS-12 / Credits – NASA TV

Aktualnie wiadomo jedynie, że w pierwszej “regularnej” misji kapsuły Dragon 2 (oznaczenie USCV-1) ku Stacji wybierze się czterech astronautów: dwóch z NASA i dwóch “międzynarodowych”. Nie znane są jeszcze personalia tych dwóch “międzynarodowych” uczestników lotu USCV-1, choć niektóre źródła wskazują na przynajmniej jednego Europejczyka.

Dotychczas nie pojawiały się żadne (bardziej) oficjalne opinie co do możliwości lotów Rosjan na pokładzie Dragona 2 i CST-100. Wręcz przeciwnie – wydawało się, że po wejściu tych dwóch pojazdów do służby, Rosjanie nadal będą realizować loty swoich kosmonautów na pokładzie Sojuzów, zaś zwolnione miejsca będą oferowane komercyjnym klientom.

Czy Rosjanie będą korzystać z możliwości lotów na pokładzie Dragona 2 i CST-100? W tej chwili prawdopodobnie nie ma na to pytanie odpowiedzi. Dla NASA może to być możliwość dalszego (rzadszego) korzystania z Sojuzów dla swoich astronautów, bez potrzeby bezpośrednich płatności Rosjanom.

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits - Boeing
Kapsuła CST-100 Starliner / Credits – Boeing

Natomiast jest niemal pewne, że z kapsuł Dragon 2 i CST-100 będą korzystać astronauci z Europy, Japonii i Kanady. Możliwość lotów tymi kapsułami może zwiększyć częstotliwość lotów astronautów ESA, JAXA i CSA. Ma to duże znaczenie – w szczególności w kontekście planowanych na przyszłą dekadę lotów do stacji LOP-G i na powierzchnię Księżyca.

(NASA, PFA)

4 komentarze

  1. Tym elementem ryzyka jest sytuacja gdy Soyuz zostaje uziemiony z powodu awarii, a co za tym idzie brak dostępu do ISS

  2. Być może autorowi chodziło o to, że w przypadku awarii/problemu/etc z Sojuzami pojawi się problem z dostępem do ISS.
    Tak sobie myślę.

  3. Konrad Kostka on

    A czy są jakieś starty w kosmos, które nie niosą elementów ryzyka?

  4. “Aktualnie na ISS ludzie są dowożeni jedynie rosyjską kapsułą Sojuz, co oczywiście niesie za sobą pewien element ryzyka”
    Dziwne stwierdzenie. Loty w kosmos zawsze niosą w sobie element ryzyka. Jaki on jest w przypadku Dragon 2?