Sojuz MS-10: koniec dochodzenia

0

Pierwszego listopada Roskosmos poinformował o przyczynach nieudanego startu kapsuły Sojuz MS-10.

Jedenastego października 2018 o 10:40 CEST z Bajkonuru doszło do nieudanego startu rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10. Na jej pokładzie znaleźli się Rosjanin (Aleksiej Owczynin) i Amerykanin (Tyler Nick Hague). Celem ich lotu była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie kosmonauci mieli przebywać przez kolejne sześć miesięcy.

Załoga Sojuza MS-10 przed startem / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-10 przed startem / Credits – NASA

Start Sojuza MS-10 zakończył się niepowodzeniem – kapsuła nie osiągnęła orbity. Kosmonauci w czasie krótszym od 20 minut powrócili na Ziemię po trajektorii balistycznej i wylądowali około 400 km na północny wschód od Bajkonuru. Na szczęście załoga przeżyła lot bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Około 90 minut od startu zespół ratunkowy podjął kosmonautów i zabrał do Bajkonuru.

Tuż po tym nieudanym starcie rozpoczęła dochodzenie specjalnie powołania komisja. Bardzo szybko skupiono się na nieprawidłowej separacji jednego z czterech członów pierwszego stopnia rakiety Sojuz. Zadaniem tej komisji było ustalenie przyczyn tej nieprawidłowej separacji oraz określenie działań korygujących. Komisja zaprezentowała wyniki swojego dochodzenia 1 listopada.

Pierwsze (nieoficjalne) doniesienia sugerowały, że nieprawidłowe umocowanie bolca łączącego jeden z członów pierwszego stopnia spowodowało awarię. To umocowanie miało być wynikiem zbyt mocnego przykręcenia bolca do centralnej części rakiety i miało być błędem ludzkim.

Komisja ustaliła, że przyczyną awarii było zagięcie trzpienia jednego z sensorów o nieco ponad sześć stopni. Ten sensor odpowiada za prawidłową separację członu. Zagięcie trzpienia nastąpiło podczas montażu członu w Bajkonurze. Następnie, podczas lotu Sojuza MS-10 nie doszło do otwarcia osłony, która odpala silniczek oddzielający ten stopień od centralnego członu. To doprowadziło do kolizji z centralnym członem w miejscu zbiornika paliwa.

Komisja opublikowała także nagranie ze startu Sojuza MS-10, które można zobaczyć poniżej. Nieprawidłowa separacja jednego z członów i uderzenie w centralny człon doprowadziło do przerwania startu.

Nagranie ze startu Sojuza MS-10, aż do nieudanej separacji członów pierwszego stopnia / Credits – Roskosmos

Jako krótkoterminowe działanie zaradcze postanowiono rozmontować wszystkie zestawy rakiet Sojuz, dokonać inspekcji i przeprowadzić ponowny montaż członów pobocznych. Ma to doprowadzić do znacznego ograniczenia ryzyka związanego z separacją członów pobocznych rakiet rodziny Sojuz.

Następny start załogowy – Sojuz MS-11 – został przyśpieszony do 3 grudnia 2018. Przebywająca obecnie na ISS załoga Sojuza MS-09 wróci na Ziemię 20 grudnia.

Działania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący misji Sojuz MS-10 na Polskim Forum Astronautycznym.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(PFA)

Comments are closed.