Niedany start Sojuza MS-10 – szczegóły

0

Pojawiły się informacje na temat nieudanego lotu Sojuza MS-10. Jaki był maksymalny pułap lotu oraz maksymalne przeciążenie?

Jedenastego października 2018 o 10:40 CEST z Bajkonuru nastąpił nieudany start rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10. Na pokładzie tej kapsuły Sojuz znalazł się Rosjanin i Amerykanin. Celem ich lotu była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie kosmonauci mieli przebywać przez kolejne sześć miesięcy.

Start Sojuza MS-10 zakończył się niepowodzeniem – kapsuła nie osiągnęła orbity. Kosmonauci powrócili na Ziemię po trajektorii balistycznej i wylądowali około 400 km na północny wschód od Bajkonuru. Na szczęście załoga Sojuza MS-10 przeżyła ten lot, a około 90 minut od startu zespół ratunkowy podjął kosmonautów i zabrał do Bajkonuru.

Zbliżenie na moment awarii podczas startu Sojuza MS-10 – nieprawidłowe odłączenie jednej z rakiet pierwszego stopnia / Credits – NASA/Roscosmos

W ciągu tygodnia od tego startu pojawiło się kilka interesujących informacji na temat przebiegu lotu Sojuza MS-10. W trakcie przerwanego startu kapsuła osiągnęła maksymalny pułap 93 km – zaledwie 7 km poniżej umownej granicy kosmosu. Maksymalne przeciążenie wyniosło 6,7 g. Lot trwał 19 minut i 41 sekund. Lądowanie nastąpiło około 30 km na południowy wschód od miasta Żezkazgan (Dżezkazgan) w Kazachstanie, około 400 km od Bajkonuru.

Choć awaria rakiety Sojuz była poważna, warunki lotu nie były już trudne dla wytrenowanej załogi Sojuza MS-10. W kwietniu 1975 roku, podczas startu Sojuza 18a, gdy doszło do nieprawidłowej separacji drugiego i trzeciego stopnia rakiety nośnej, kosmonauci doświadczyli znacznie bardziej ekstremalnych warunków. W tamtym starcie maksymalne przeciążenie wyniosło 21,3 g, a po lądowaniu kapsuła toczyła się po zboczu przez ponad 150 metrów. W przypadku Sojuza MS-10 lądowanie nastąpiło prawidłowo a załoga zniosła cały lot w dobrym stanie fizycznym.

Aktualnie trwają prace komisji ustalającej okoliczności tego nieudanego startu. W tej chwili jest prawdopodobne, że kolejna załoga poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną już na początku grudnia. W ten sposób ryzyko opuszczenia ISS zostanie zredukowane praktycznie do zera.

Działania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący misji Sojuz MS-10 na Polskim Forum Astronautycznym.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(PFA)

Comments are closed.