Nieudany start Sojuza MS-10

1

Jedenastego października doszło do nieudanego startu rakiety Sojuz z kapsułą Sojuz MS-10. W trakcie wznoszenia doszło prawdopodobnie do awarii rakiety nośnej.

Ten artykuł będzie aktualizowany w miarę napływu informacji.

Aktualizacja – godzina 13:58 CEST – pojawiły się pierwsze zdjęcia załogi Sojuza MS-10 po podjęciu przez zespół ratunkowy. Można je zobaczyć w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Aktualizacja – godzina 13:38 CEST – śmigłowce zabierają kosmonautów. Pojawiły się (niepotwierdzone) informacje, że załoga nie była w dobrym stanie po lądowaniu. Amerykanin zostanie przetransportowany do USA bez dłuższych zatrzymań w Rosji.

Aktualizacja – godzina 12:10 CEST – ekipa ratunkowa dotarła do kapsuły. Kosmonauci są już na zewnątrz kapsuły.

Aktualizacja – godzina 12:08 CEST – lądowanie kapsuły Sojuz MS-10 nastąpiło około 20 km na zachód od kazachskiego miasta Żezkazgan. Od miejsca startu w Bajkonurze do miejsca lądowania jest około 410 km.

Aktualizacja – godzina 11:22 CEST – kosmonauci żyją! Po lądowaniu udało im się nawiązać kontakt z zespołem ratunkowym.

Do startu Sojuza MS-10 doszło 11 października o godzinie 10:40 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Celem lotu miała być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Na pokładzie Sojuza MS-10 znalazło się dwóch kosmonautów:

  • Aleksiej Owczynin (Rosja, 2 lot)
  • Tyler Hague (USA, 1 lot)
Logo misji Sojuz MS-10 / Credits - NASA, Roskosmos

Logo misji Sojuz MS-10 / Credits – NASA, Roskosmos

Początkowe etapy wznoszenia przebiegały prawidłowo. W trakcie separacji pierwszego i drugiego stopnia rakiety Sojuz załoga Sojuza MS-10 poinformowała o nieprawidłowym działaniu rakiety. Kosmonauci mieli odczuć “nieważkość”, a następnie poinformowali, że pojazd rotuje. Kilkadziesiąt sekund później doszło do przerwania kontaktu z kapsułą.

Załoga Sojuza MS-10 / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-10 / Credits – NASA

Start Sojuza MS-10 / Credits – NASA TV

W momencie publikacji tego artykułu (godzina 11:10 CEST) wiadomo, że Sojuz MS-10 nie osiągnął orbity. Sojuz powrócił na Ziemię po trajektorii balistycznej. Nie wiadomo nic więcej o stanie kosmonautów oraz o miejscu, w którym powinien wylądować Sojuz MS-10.

Ten artykuł będzie aktualizowany w miarę napływu informacji.

Wątek na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Jeden komentarz