Astronauta Rick Searfoss nie żyje

0

29 września 2018 roku, w wieku 62 lat, odszedł Rick Searfoss. Trzykrotny uczestnik misji wahadłowca oraz pilot doświadczalny zmarł w swoim domu w Bear Valley Springs w Kalifornii. Przyczyna zgonu nie została podana.

Richard Alan Searfoss, urodzony 5 czerwca 1956 roku w Mount Clemens w Michigan, ukończył studia inżynieryjne o profilu lotniczym. Na początku lat osiemdziesiątych odbył szkolenie i służył później jako pilot wojskowy, a następnie jako instruktor pilotażu bojowego. Uzyskał stopień pułkownika, nalatując ponad 6000 godzin na 84 różnego typu samolotach.

Searfoss otrzymał w styczniu 1990 roku telefon, który zmienił bieg jego kariery – znalazł się w gronie osób wybranych do trzynastej grupa kandydatów na astronautów NASA. Pierwszą misję odbył na pokładzie wahadłowca Columbia (STS-58) w 1993 roku, kiedy to przez 14 dni wspólnie z sześcioma innymi członkami załogi badał wpływ przebywania w kosmosie na fizjologię człowieka. Przeprowadził także eksperyment analizujący zjawiska aerodynamiczne towarzyszące lotowi wahadłowca. W trakcie drugiej misji (STS-76), w 1996 roku, pilotował już Atlantis, który wspólnie z dowódcą Kevinem Chiltonem zadokował do rosyjskiej stacji Mir. Podczas lotu na Mira przywieziona została astronautka Shannon Lucid, która pozostała na stacji przez następne pół roku.

Na swoją trzecią podróż wahadłowcem (STS-90) Rick Searfoss został mianowany dowódcą załogi. Podczas 16-dniowej misji przeprowadzone zostały badania nad wpływem nieważkości na układ nerwowy. Searfoss zanotował w sumie 39 dni, 3 godziny i 18 minut w przestrzeni kosmicznej.

Rick odszedł ze służby jako astronauta w 1998 roku, jednak nie zakończył kariery pilota. Został jednym z dwóch pilotów wyznaczonych do testów XCOR EZ-Rocket, eksperymentalnego samolotu o napędzie rakietowym i w 2005 roku zasiadł za jego sterami. W konstrukcji testował technologie dla spółki XCOR Aerospace. Ponadto w swojej karierze pracował jako inżynier lub lider zespołów nad projektami związanymi z ISS i amerykańskim programem wahadłowców.

Rick Searfoss pozostawił żonę i trzy córki.

Comments are closed.