Powrót Sojuza MS-08

0

Po ponad 6 miesiącach przebywania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwóch Amerykanów i Rosjanin powrócili szczęśliwie na Ziemię w 61. rocznicę wystrzelenia na orbitę wokółziemską pierwszego satelity – Sputnika.

Początek misji Sojuza MS-08 nastąpił 21 marca 2018, a cumowanie do modułu Poisk Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostało wykonane 23 marca. Łączny lot załogi trwał 196 dni i 18 godzin. W tym czasie załoga Sojuza MS-08 okrążyła Ziemię 3152 razy, zaś sam pojazd kosmiczny pod względem długości lotu w ramach obsługi ISS zajmuje obecnie szóste miejsce.

Odcumowanie Sojuza MS-08 nastąpiło planowo 4 października o 09:57 CEST. W czasie oddalania się statku kosmicznego od ISS odstąpiono od normalnej procedury i Oleg Artiemjew przez pewien czas ręcznie sterował Sojuzem w pobliżu Stacji, żeby umożliwić Andrew Feustelowi wykonanie inspekcji fotograficznej kompleksu orbitalnego.

Następnie doszło do deorbitacji, a o godzinie 13:44 CEST lądownik statku kosmicznego Sojuz MS-08 dotknął kazachskiego stepu.

Załoga Sojuza MS-08 na pokładzie ISS / Credits - NASA

Załoga Sojuza MS-08 na pokładzie ISS / Credits – NASA

Na pokładzie Sojuza MS-08 na Ziemię powrócili: Rosjanin Oleg Artiemjew oraz dwóch Amerykanów – Andrew Feustel i Richard Arnold.

Dla Artiemjewa był to drugi lot kosmiczny. Jego łączny nalot wynosi 365 dni 23 godziny i tym samym stał się 36. kosmonautą, który łącznie spędził poza Ziemią co najmniej rok. Wcześniej był uczestnikiem 40. wyprawy na ISS.

Dla Andrewa Feustela był to pierwszy długotrwały lot na ISS. Wcześniej był uczestnikiem misji STS-125, która jako ostatnia serwisowała Teleskop Hubble’a oraz wziął udział w finalnej wyprawie wahadłowca Endeavour. Jego łączny nalot wynosi 225 dni. Richard Arnold ma za sobą misję STS-119 Discovery w 2009 roku. W sume spędził w kosmosie 209 dni.

W czasie zakończonej 56 Ekspedycji Artiemjew wykonał jeden spacer kosmiczny , a Feustel i Arnold po trzy.
Warto dodać, że Amerykanie wykonali jublileuszowy spacer kosmiczny nr 400, a Andrew Feustel z dziewięcioma spacerami o łącznym czasie ich trwania wynoszącym 61 godzin 48 minut zajmuje trzecie miejsce.

Nagranie z zamknięcia włazu i odcumowania Sojuza MS-08 / Credits – NASA TV

Załoga przeprowadziła też ponad 350 eksperymentów. W czasie trwania wyprawy pojawił się głośny problem z nieszczelnością Stacji, który został zlokalizowany w przedziale orbitalnym Sojuza MS-09. Sugestie szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina , że sprawcami mogą być astronauci , spotkała się ze stanowczą reakcją Andrew Feustela.

Nagranie z lądowania Sojuza MS-08 w Kazachstanie / Credits- NASA TV

Obecnie załogę ISS stanowią: Alexander Gerst , Siergiej Prokopjew oraz Serena Auñón-Chancellor.
Już 11 października dołącżą do nich Aleksiej Owczynin i Tyler Hague , którzy tego samego dnia wystartują z kosmodromu Bajkonur na pokładzie Sojuza MS-10.

Podczas trwania 56 wyprawy Andrew Feustel nagrał teledysk, który jest zamieszczony poniżej.

Nagranie kosmicznego teledysku w wykonaniu astronauty Andrew Feustela / NASA

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Robertowi Kozieł za nadesłany artykuł.

(LK , PFA CS, SFN)

Comments are closed.