Udany początek misji Sojuz MS-08

0

Z kosmodromu Bajkonur wystartowała 21 marca 2018 rakieta Sojuz-FG ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-08. Na pokładzie znajdowało się trzech astronautów.

Sojuz-FG (rakieta nośna) wystartował zgodnie z planem 21 marca o godzinie 18:44 (CET). Po niecałych dziesięciu minutach lotu statek kosmiczny Sojuz-MS-08 został umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przewidziane jest na 23 marca.

https://www.youtube.com/watch?v=iDebCdDHHpg

Start Sojuza MS-08 / Credits – NASA TV

Na pokładzie Sojuza znajduje się doświadczona załoga. Lotem dowodzi Oleg Artiemjew, dla którego jest to już drugi lot w kosmos. Przedtem spędził 169 dni na ISS w ramach lotu Sojuza TMA-12M i ekspedycji 39/40 w 2014 roku. Brał wówczas udział w dwóch spacerach kosmicznych.

Załoga Sojuza MS-08. Od lewej: Richard Arnold, Oleg Artiemjew i Andrew Feustel / NASA

Pozostali dwaj uczestnicy lotu to Amerykanie. Andrew Feustel pierwszy raz leci na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego. Poprzednie dwa lotu w 2009 i 2011 spędził na pokładzie amerykańskich wahadłowców. W ramach misji STS-125 brał udział w trzech spacerach kosmicznych serwisujących teleskop Hubble’a. Jego drugi lot, STS-134 była przedostatnią misją Space Shuttle. Feustel tutaj również brał udział w trzech spacerach kosmicznych. Misja dostarczyła na ISS paletę logistyczną ExPress Logistics Carrier 3 (ELC-3) oraz duży eksperyment AMS-02, poszukujący między innymi dowodów na istnienie cząstek dziwnych, ciemnej materii oraz antymaterii. Feustel spędził na orbicie 28 dni.

Dla Richarda Arnolda jest to drugi lot w kosmos. W poprzedniej misji, trwającej 12 dni STS-119, brał udział w dwóch spacerach kosmicznych instalujących element kratownicy P6, podtrzymującej gigantyczne panele słoneczne Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Arnold wraca na orbitę po niemal 9 latach. Poprzedni lot zakończył 28 marca 2009 roku.

Na ISS na nowych załogantów czekają Scott Tingle, Anton Szkaplerow oraz Norishige Kanai, którzy na pokładzie znajdują się już połowy grudnia zeszłego roku.

(LK)

Comments are closed.