Wyciek powietrza na ISS zlokalizowany i naprawiony

1

30 sierpnia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do małego wycieku powietrza. Astronautom udało się go zlokalizować i opanować.

Pierwsze sygnały wycieku zauważyli kontrolerzy lotu. Ciśnienie w stacji wpierw opadało o 0,8 mm Hg na godzinę, powoli rosnąć, aż osiągnęło 4 mm Hg na godzinę. Astronautów poinformowano o sytuacji dopiero gdy się obudzili. Wyciek nie stanowił bowiem bezpośredniego zagrożenia dla życia, a powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zabrakłoby dopiero po 18 dniach.

Dziura w module orbitalnym Sojuza MS-09 / NASA

Astronauci zamykając włazy do poszczególnych modułów szybko zlokalizowali wyciek. Znajdował się w module orbitalnym statku kosmicznego Sojuz MS-09. Ten moduł jest elementem statku kosmicznego Sojuz, który jest odrzucany przed powrotem na Ziemię.

Zauważona dziura w ścianie miała około 2 milimetrów szerokości. Na początku została zaklejona taśmą klejącą. Następnie rosyjscy i amerykańscy kontrolerzy lotu wraz szóstką astronautów na pokładzie dyskutowali o metodach dalszych działań. Amerykanie chcieli wpierw przetestować rozwiązanie przed użyciem, na co szczególnie nalegał astronauta Andrew Feustel. Rosyjska kontrola lotów jednak zadecydowała o użyciu żywicy epoksydowej jako materiału zasklepiającego. Obecnie monitorowane są wskaźniki ciśnienia, sprawdzając czy nie dochodzi do dalszego wycieku.

https://www.youtube.com/watch?v=JwNCNT6pOKc
Dyskusja załogi z kontrolerami lotu

Jego przyczyną jest prawdopodobnie uderzenie mikrometeoroidu lub śmiecia kosmicznego. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy uszkodzeniu nie uległ sąsiadujący lądownik Sojuza MS-09. Dalsza ewaluacja sytuacji określi, czy potrzebna będzie wymiana pojazdów, czy też załoga Sojuza będzie mogła bezpiecznie wrócić na Ziemię.

(Nasaspaceflight, NASA)

Jeden komentarz

  1. HENRYK MARCINIAK on

    To nie był mikrometereoid! To był błąd ludzki popełniony jeszcze na Ziemi podczas budowy ‘Sojuza’ …
    wiadomość z rosyjskiego forum astronautycznego, z dzisiejszego dnia. ‘Kosmiczeskije Technologii’.