Status misji Beresheet (18.03.2019)

0

Izraelski lądownik Beresheet kontynuuje swoją podróż w kierunku Księżyca.

Dwudziestego szóstego lutego informowaliśmy o problemach izraelskiego lądownika księżycowego Beresheet. Z powodu problemów z szukaczami gwiazd oraz resetu komputera pokładowego nie udało się przeprowadzić drugiego z serii manewrów orbitalnych tego pojazdu.

Zaledwie dwa dni później Beresheet przeprowadził z sukcesem manewr orbitalny. Tego dnia o godzinie 20:30 CET udało się odpalić na cztery minuty główny silnik lądownika. Ten manewr pozwolił na podniesienie apogeum orbity Beresheet to 140 tysięcy kilometrów nad Ziemią.

Od tego czasu misja Beresheet jest realizowana bez większych problemów technicznych. Piątego marca lądownik przesłał zdjęcie Ziemi wykonane z odległości około 37600 km.

Ponadto, został zaktualizowany terminarz lotu do Księżyca. Aktualnie zespół SpaceIL zakłada, że lądownik Beresheet osiądzie na powierzchni Srebrnego Globu 12 kwietnia około godziny 6 rano czasu polskiego. Będzie to zależne od nachodzących manewrów, z których najbliższy zostanie wykonany 20 marca tuż przed 22:00 CET. Ten manewr skieruje lądownik na nową orbitę (wciąż okołoziemską), której apogeum będzie przekraczać orbitę Księżyca. Następnie, czwartego kwietnia Beresheet wejdzie na orbitę księżycową i rozpoczną się przygotowania do lądowania.

Wyjaśnienie trajektorii lotu Beresheet / Credits – SpaceIL

Misja izraelskiego lądownika Beresheet jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.