Koniec misji SpX-DM1

1

Ósmego marca zakończyła się pierwsza misja kapsuły Dragon 2.

Misja o oznaczeniu SpX-DM1 to pierwszy lot orbitalny kapsuły Dragon 2. Ten pojazd docelowo ma dowozić astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO), przede wszystkim w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja SpX-DM1 od samego początku była planowana jako bezzałogowy test przed lotami załogywmi. Twórcą pojazdu Dragon 2 jest firma SpaceX.

Do startu misji SpX-DM1 doszło 2 marca 2019 o godzinie 08:49 CET. Start odbył się z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie i przebiegł prawidłowo. Przez następne 24 godziny Dragon “gonił” ISS. W pobliże Stacji Dragon 2 dotarł rano (czasu polskiego) 3 marca. Cumowanie Dragona 2 do ISS nastąpiło o godzinie 11:51 CET. Następnie, tego samego dnia 13:38 CET pierwszy właz pomiędzy Stacją a Dragonem 2 został otwarty. Właz do kapsuły został otwarty o godzinie 14:07 CET.

Przez następne dni Dragon 2 pozostawał przycumowany do modułu Harmony (poprzez łączniki PMA-2 i IDA-2). W tej misji na ISS dostarczono 180 kg ładunku, który w międzyczasie został przeniesiony na pokład Stacji. Siódmego marca doszło do zamknięcia włazów pomiędzy kapsułą Dragon 2 a ISS.

Zamykanie włazów do Dragona 2 – 07.03.2019 / Credits – NASA Video

Ósmego marca o godzinie 08:31 CET nastąpiło odłączenie kapsuły Dragon 2 od ISS. Następnie, o 13:53 CET doszło do manewru deorbitacyjnego, po czym o 14:45 CET kapsuła wodowała na Atlantyku u wybrzeży Florydy. Misja SpX-DM1 zakończyła się pełnym sukcesem.

Koniec misji SpX-DM1 / Credits – NASA TV

Ta misja to początek nowej ery w załogowej astronautyce. Już niebawem podobny lot wykona druga amerykańska kapsuła – CST-100 Starliner firmy Boeing. Następnie – m.in. po testach systemu ratunkowego w locie (starcie) kapsuły Dragon 2 zostaną przeprowadzone pierwsze misje załogowe. Aktualnie przewiduje się, że pierwszy lot Dragona 2 z astronautami na pokładzie nastąpi jesienią, zaś podobny lot CST-100 Starliner – na przełomie 2019 i 2020 roku.

Wejście dwóch nowych i niezależnych od siebie pojazdów załogowych zwiększy możliwości lotów astronautów na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwszym celem dla tych dwóch kapsuł będzie oczywiście ISS, ale istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w przyszłej dekadzie na orbicie pojawią się nowe stacje załogowe. Oprócz stacji chińskiej (do których Dragon 2 i CST-100 nie będą oczywiście latać) możliwe jest utworzenie prywatnej stacji orbitalnej. Dragon 2 i CST-100 – pojazdy zbudowane i “zarządzane” przez prywatne firmy – będą mogły obsługiwać loty do takiej stacji, oczywiście na zasadach komercyjnych, bez potrzeby opierania się o kontrakty rządowe. W konsekwencji – rysuje się szansa na powszechniejszy i tańszy dostęp do kosmosu – przynajmniej do orbity LEO.

Misja SpX-DM1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)


Jeden komentarz