Sojuz MS-12 na ISS

0

Wieczorem 14 marca wystartowała rosyjska kapsuła Sojuz MS-12. Sześć godzin później Sojuz dotarł do ISS.

Start Sojuza MS-12 nastąpił 14 marca 2019 roku o godzinie 20:14 CET z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start odbył się dzięki rakiecie Sojuz-FG. Lot rakiety Sojuz przebiegł prawidłowo i po nieco ponad 8 minutach od startu kapsuła Sojuz MS-12 znalazła się na wstępnej orbicie. Celem startu Sojuza MS-12 była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Na pokładzie Sojuza MS-12 znalazła się następująca załoga:

  • Aleksiej Owczynin (Roskosmos)
  • Tyler Hague (NASA)
  • Christina Koch (NASA)
Załoga Sojuza MS-12 / Credits – NASA

W mniej niż sześć godzin po starcie Sojuz MS-12 dotarł do ISS. Dzięki misji tego Sojuza załoga Stacji powiększyła się do sześciu rezydentów.

Cumowanie Sojuza MS-12 do ISS / Credits – NASA TV

Warto tu dodać, że Owczynin i Hague doświadczyli nieudanego lotu Sojuza MS-10 w październiku 2018. Wówczas doszło do nieprawidłowej separacji rakiet pobocznych Sojuza-FG, co spowodowało przerwanie lotu. Na szczęście ten nieudany lot nie zakończył się utratą zdrowia lub życia załogi.

Sojuz MS-12 pozostanie przyłączony do ISS do początku października. Christina Koch pozostanie na dłużej na Stacji – do grudnia tego roku. Na pokładzie Sojuza MS-12 na Ziemię powróci astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który poleci na ISS na krótki tygodniowy lot pod koniec września na pokładzie Sojuza MS-15.

Misja Sojuza MS-12 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.