Komercyjny kosmos – październik 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z października 2018 roku.

Trwa rekrutacja do akceleratora Space3ac Poland Prize

Od początku września do końca listopada 2018 trwa rekrutacja do akceleratora Space3ac Poland Prize. Jej celem jest zachęcenie obcokrajowców do otwierania spółek technologicznych w Polsce. Jest to jeden z sześciu akceleratorów wybranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do realizacji programu “Poland Prize”. PARP wybrał te sześć akceleratorów w czerwcu 2018 – najwyższą punktację otrzymała koncepcja opracowana przez Blue Dot Solutions. 

Operatorem Space3ac Poland Prize jest gdańska firma Blue Dot Solutions, aktywna w segmencie “downstream” branży kosmicznej. Partnerami w tej edycji Space3ac są: Black Pearls VC, Trigonum, infoShare oraz O4. Partnerzy przemysłowi Space3ac Poland Prize to LPP, Olivia Business Centre, Port Gdańsk, Pekabex oraz PZU LAB.

Rekrutacja do pierwszej edycji Space3ac Poland Prize trwa do końca listopada 2018. Więcej informacji na stronie akceleratora: https://polandprize.space3.ac/ .

Trzy kontrakty z NASA na obserwacje Ziemi

Wyspa Key West (Floryda) okiem jednego z satelitów konstelacji Planet (zdjęcie z 3 stycznia 2017) / Credits - Planet

Wyspa Key West (Floryda) okiem jednego z satelitów konstelacji Planet (zdjęcie z 3 stycznia 2017) / Credits – Planet

NASA wybrała na początku października trzy małe firmy w ramach pilotażu związanego z satelitarnymi meteorologię tej agencji. Celem tego pilotażu będzie weryfikacja na ile dane pogodowe z małych satelitów mogą wesprzeć dane z dużych satelitów meteorologicznych. Jeśli pilotaż się powiedzie, otworzy to drogę do szerszego stosowania danych ze źródeł komercyjnych do monitoringu i przewidywania stanu pogody.

Trzy kontrakty zostały podpisane z następującymi firmami: DigitalGlobe, Planet i SPIRE. Kontrakty zostały opisane na 12 miesięcy z opcją przedłużenia na kolejne 4 lata o wartości do 7 milionów USD na kontrakt. Co ciekawe, wcześniej w tym roku podobne kontrakty zostały podpisane z agencją NOAA.

Wielkie połączenie – Harris i L3

Dwie duże firmy sektora kosmicznego i obronnego postanowiły połączyć się w jeden większy podmiot. Nowa firma będzie funkcjonować pod nazwą L3 Harris. W ramach połączenia nastąpiła wymiana udziałów obu podmiotów.

Harris od lat jest dostawcą wielu produktów związanych z obserwacjami Ziemi, zaś L3 produkuje m.in. zaawansowane elementy satelitów, w tym typu “rad-hard”. Obie firmy są dostawcami rozwiązań dla sektora obronnego.

Vector pozyskał 70 M USD

Startup Vector zakończył z sukcesem Rundę B inwestycji w spółkę. Łącznie spółka pozyskała 70 milionów USD, co przeznaczy m.in. na budowę nowego zakładu produkcyjnego dla swoich małych rakiet. Ponadto, pojawiła się informacja, że docelowo Vector planuje wejście na giełdę.

HATCH – prezentacja na IAC 2018

Konsorcjum HATCH na IAC 2018 / Credits -BDS

Konsorcjum HATCH na IAC 2018 / Credits -BDS

Na tegorocznym Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, który w dniach 1-5 października odbył się w Bremie, nastąpiła prezentacja projektu HATCH, realizowanego w ramach programu Horyzont 2020 (H2020). Prezentacja tego projektu przyniosła duże zainteresowanie, w szczególności wśród przedstawicieli kilku europejskich podmiotów związanych z sektorem kosmicznym.

Portal HATCH zawierał będzie wiele funkcjonalności ułatwiających szybkie pozyskiwanie poszukiwanych informacji. Pozwoli także na tworzenie oraz śledzenie różnych słów kluczowych, projektów oraz organizacji, a także na tworzenie spersonalizowanych wyszukiwań. Co więcej, użytkownicy otrzymają dostęp do różnych typów statystyk a także możliwość konfiguracji różnych ustawień tak, aby dostosować je do swoich preferencji i potrzeb. Użytkownikom nie pracującym w branży kosmicznej, ale zafascynowanym przestrzenią kosmiczną dedykowany został specjalny dział zawierający ciekawostki i bogaty wybór źródeł pozwalających na poszerzanie ich wiedzy.

Portal HATCH rozpocznie swoją działalność na początku 2019 roku. Będzie on największym repozytorium projektów badawczych europejskiego sektora kosmicznego, które zawierało będzie nie tylko informacje o samych projektach, ale także ich rezultatach, biorących w nich udział organizacjach oraz wydarzeniach branżowych. HATCH będzie miejscem, gdzie zarówno eksperci jak i wszyscy zainteresowani przestrzenią kosmiczną znajdą przydatne i interesujące informacje. Liderem projektu HATCH jest firma Blue Dot Solutions. Więcej informacji o projekcie dostępne jest na stronie www.spacehatch.eu.

SpaceX poszukuje dużej pożyczki?

Start Falcona 9 z satelitami Iridium-NEXT (30.03.2018) / Credits - SpaceXq

Start Falcona 9 z satelitami Iridium-NEXT (30.03.2018) / Credits – SpaceX

W październiku pojawiła się informacja, że firma SpaceX poszukuje na rynku dużej pożyczki. Różne źródła początkowo sugerowały wartość 500 milionów USD, na przełomie miesięcy ta wartość wzrosła do 750 milionów USD. Rozmowy na temat tej pożyczki w imieniu SpaceX prowadzi bank inwestycyjny Goldman Sachs. Niestety, zarówno SpaceX jak i Goldman Sachs nie skomentowały tego działania.

Planetary Resources pozyskane przez ConsenSys

Pod koniec października 2018 roku ogłoszono, że ConsenSys przejmuje startup Planetary Resources. Nie ujawniono jednak szczegółów finansowych wykupu. Prawdopodobnie nie była to zbyt wygórowana kwota ze względu na problemy, z jakimi w ostatnim czasie zmagało się Planetary Resources.

Pod adresem Planetary Resources pojawiło się ostatnio dużo krytycznych komentarzy. Niektórzy specjaliści branży kosmicznej uważają, że Przejęcie przez ConsenSys było “ostatnią deską ratunku” dla pogrążonego w problemach Planetary Resources. W tym roku Planetary Resources było zmuszone zwolnić dużą ilość pracowników. Firma sprzedała także dużą ilość sprzętu. Dla wielu oceniających cele rozwoju Planetary Resources były zbyt ambitne, a rynek, w którym firma zamierzała (pierwotnie) funkcjonować – wciąż nie powstał.

Space Angels – era inwestycji w sektor kosmiczny

Inwestycje w branżę kosmiczną od 2009 roku / Credits - Space Angels

Inwestycje w branżę kosmiczną od 2009 roku / Credits – Space Angels

W październiku pojawiło się opracowanie grupy Space Angels, szacujące całkowitą wartość inwestycji różnego typu inwestorów w spółki sektora kosmicznego. W wyliczeniach tej grupy wychodzi wartość ponad 16 miliardów USD od 2009 roku w 375 spółek.

Wśród spółek, w które zainwestowano przeważająca większość jest związana z satelitami i z rakietami nośnymi. Te spółki także przyjęły prawie całość ze wspomnianych 16 miliardów USD inwestycji. Pozostałe typy spółek łącznie przyjęły nieco mniej od miliarda USD. Możliwe, że te spółki dopiero w przyszłości znajdą większe zainteresowanie wśród inwestorów.

Można przypuszczać, że jest to wartość nieco zaniżona i głównie skupiona na amerykańskim i zachodnioeuropejskim rynku. Z drugiej strony dużym problemem jest już teraz monitorowanie działań w komercyjnej części branży kosmicznej, w szczególności wśród małych i nowych spółek. Wiele z nich często poza przekazami medialnymi ma dość mało wspólnego z branżą kosmiczną, zaś inne – po “konsumpcji” dostępnych funduszy – odchodzą w cień.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(NASA, BDS, SA, V, L3, Blo, Tw)

Comments are closed.