Portal HATCH – wiodące źródło o sektorze kosmicznym

0

Wstępne badania przeprowadzone wśród testowych użytkowników portalu HATCH pozwalają sądzić, że ma on olbrzymi potencjał by stać się wiodącym internetowym źródłem informacji związanych z przestrzenią kosmiczną w Europie. Dzięki nowoczesnym funkcjonalnościom oraz bazie danych portalu użytkownicy za pomocą zaledwie kilku kliknięć otrzymają dostęp do interesujących ich informacji.

Testy User Experience (UX) przeprowadzone zostały wśród 78 osób przez jednego z partnerów w konsorcjum HATCH, hiszpańskie centrum technologiczne Eurecat. Przygotowane zostały na bazie stworzonych uprzednio Person Użytkownika (ang. User Personas) oraz wyników przeprowadzonych wcześniej kwestionariuszy. Przy projektowaniu portalu wzięte zostały pod uwagę zdobyte podczas testów informacje odnośnie oczekiwań użytkowników odnośnie jego wyglądu i łatwości użytkowania.
Uczestnikami testów były osoby reprezentujące różne Persony Użytkownika, w tym eksperci z sektora kosmicznego o różnych specjalizacjach, studenci oraz pasjonaci zainteresowani eksploracją kosmosu. Projekt portalu zaprezentowany został po raz pierwszy w czerwcu tego roku w Barcelonie równie zróżnicowanej publiczności, w tym przedstawicielom Komisji Europejskiej oraz członkom Rady Doradczej HATCH.

Jak podkreślił Alexandre Pereda Baños, szef działu badań kognitywistycznych w Eurecat:

“Wyniki testów UX pokazują, że najbardziej cenione przez użytkowników wizualne aspekty portalu HATCH to czystość, estetyka oraz kolorystyka. Testy wykonane na rozmytych obrazach mające na celu ocenę rozkładu i kolorystyki portalu pokazały ponadto, że portal HATCH był najwyżej ocenianym wśród użytkowników w testowanych kategoriach. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani otrzymanymi wynikami – pokazują one, że zmierzamy we właściwym kierunku”.

Portal HATCH zawierał będzie wiele funkcjonalności ułatwiających szybkie pozyskiwanie poszukiwanych informacji. Pozwoli także na tworzenie oraz śledzenie różnych słów kluczowych, projektów oraz organizacji, a także na tworzenie spersonalizowanych wyszukiwań. Co więcej, użytkownicy otrzymają dostęp do różnych typów statystyk a także możliwość konfiguracji różnych ustawień tak, aby dostosować je do swoich preferencji i potrzeb. Użytkownikom nie pracującym w branży kosmicznej, ale zafascynowanym przestrzenią kosmiczną dedykowany został specjalny dział zawierający ciekawostki i bogaty wybór źródeł pozwalających na poszerzanie ich wiedzy.

Zespół Hatch

Zespół HATCH

Gisèle Van Bunnen, Oficer Projektowy z ramienia Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) nie kryje swojego entuzjazmu:

„Śledzenie postępów tak utalentowanego i silnie zmotywowanego zespołu to prawdziwa przyjemność. Podczas czerwcowego spotkania ewaluacyjnego konsorcjum zaprezentowało atrakcyjny wizualnie, profesjonalnie zaprojektowany i ambitny projekt portalu zbudowany wokół wiarygodnej, umiejętnie wykreowanej marki HATCH. Projekt odzwierciedla wyobrażenia przyszłych użytkowników i będzie dalej ewoluował w oparciu o kolejne testy UX. HATCH to niezwykle obiecujący projekt!”

O projekcie HATCH
Portal HATCH rozpocznie swoją działalność na początku przyszłego roku. Będzie on największym repozytorium projektów badawczych europejskiego sektora kosmicznego, które zawierało będzie nie tylko informacje o samych projektach, ale także ich rezultatach, biorących w nich udział organizacjach oraz wydarzeniach branżowych. HATCH będzie miejscem, gdzie zarówno eksperci jak i wszyscy zainteresowani przestrzenią kosmiczną znajdą przydatne i interesujące informacje. Więcej informacji o projekcie dostępne jest na stronie www.spacehatch.eu.

Kontakt
Linda Kimeiša
pr@spacehatch.eu
www.spacehatch.eu

Projekt HATCH otrzymał finansowanie w ramach programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy o grant numer 776357.

Comments are closed.