ConsenSys wykupuje Planetary Resources

0

Pod koniec października 2018 roku ogłoszono, że ConsenSys, nowojorska firma zajmująca się technologią blockchain, przejmuje startup Planetary Resources.

W wyniku transakcji do ConsenSys dołączą Chris Lewicki, CEO Planetary Resources, oraz Brian Israel, dyrektor ds. prawnych. Wiadomo, że inicjatywy kosmiczne ConsenSys nie będą podejmowane w dotychczasowej siedzibie PR (Planetary Resources) w Redmond w stanie Waszyngton. Nie ujawniono jednak szczegółów finansowych wykupu. Prawdopodobnie nie była to zbyt wygórowana kwota ze względu na problemy, z jakimi w ostatnim czasie zmagało się Planetary Resources.

Planetary Resources w obecnej formie powstał w 2012 roku w celu opracowania technologii i rozwoju przemysłu kosmicznego górnictwa na asteroidach należących do grupy NEO (Near-Earth Object). Jednakże w krótszej perspektywie firma planowała zająć się wytwarzaniem małych i relatywnie tanich teleskopów kosmicznych (o masach 30-50kg) oraz udoskonaleniem urządzeń bezprzewodowej technologii telekomunikacji optycznej, zastąpienie którymi konwencjonalnych anten pozwoliłoby wyraźnie zredukować masy satelitów. Środki uzyskane z komercjalizacji tych rozwiązań miałyby umożliwić sfinansowanie pierwszych wypraw na NEO. Firma umieściła również na orbicie dwa testowe satelity standardu CubeSat – A3R w 2015 (3U) oraz A6R w 2018 roku (6U).

Z kolei założona przez Josepha Lubina w 2014 roku ConsenSys specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania opartego na usługach platformy walutowej Ethereum (Lubin także jest współzałożycielem), która obsługuje kryptowalutę Ether (drugą najpopularniejszą po Bitcoinie) i działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć płatniczą.

Przez prawie dekadę Planetary Resources [wcześniej znane pod nazwą Arkyd Astronautics] było pionierem jednocześnie na polu techniki, biznesu i prawa. Zaprowadziło także ludzkość trochę dalej w kierunku pozyskiwania surowców kosmicznych – tak skomentował dotychczasowe osiągnięcia Chris Lewicki z Planetary Resources.

Z drugiej strony, pojawiło się także dużo krytycznych komentarzy. Niektórzy specjaliści branży kosmicznej uważają, że Przejęcie przez ConsenSys było “ostatnią deską ratunku” dla pogrążonego w problemach Planetary Resources. W tym roku Planetary Resources było zmuszone zwolnić dużą ilość pracowników. Firma sprzedała także dużą ilość sprzętu. Dla wielu oceniających cele rozwoju Planetary Resources były zbyt ambitne, a rynek, w którym firma zamierzała (pierwotnie) funkcjonować – wciąż nie powstał.

(PR, C)

Comments are closed.