Komercyjny kosmos – wrzesień 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z września 2018 roku.

Space3ac Poland Prize

Logotyp akceleratora Space3ac / Credits - Blue Dot Solutions

Logotyp akceleratora Space3ac / Credits – Blue Dot Solutions

We wrześniu rozpoczęła się nowa edycja akceleratora Space3ac. Ta edycja nosi nazwę “Space3ac Poland Prize” i jej celem jest zachęcenie obcokrajowców do otwierania spółek technologicznych w Polsce. Jest to jeden z sześciu akceleratorów wybranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do realizacji programu “Poland Prize”. PARP wybrał te sześć akceleratorów w czerwcu 2018 – najwyższą punktację otrzymała koncepcja opracowana przez Blue Dot Solutions. 

Operatorem Space3ac Poland Prize jest gdańska firma Blue Dot Solutions, aktywna w segmencie “downstream” branży kosmicznej. Partnerami w tej edycji Space3ac są: Black Pearls VC, Trigonum, infoShare oraz O4. Partnerzy przemysłowi Space3ac Poland Prize to LPP, Olivia Business Centre, Port Gdańsk, Pekabex oraz PZU LAB.

Rekrutacja do pierwszej edycji Space3ac Poland Prize trwa do końca listopada 2018. Więcej informacji na stronie akceleratora: https://polandprize.space3.ac/ .

POLSA – loty suborbitalne z Polski?

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) rozpoczęła rozmowy z kilkoma krajowymi podmiotami w sprawie możliwości otwarcia przestrzeni powietrznej dla cywilnych lotów rakiet suborbitalnych. Aktualnie limit wysokości lotów dla rakiet w Polsce wynosi 15 km. Od lat polskie środowiska kosmiczne informują, że dla badań naukowych oraz projektów inżynieryjnych potrzebny jest dostęp do wysokości rzędu 100 km. Rozpoczęcie rozmów przez POLSA na temat to szansa na możliwość wykonywania lotów wysokościowych w naszym kraju.

Pojawiła się także potencjalna lokalizacja startów: Ustka. Niedaleko tej nadmorskiej miejscowości znajduje się poligon wojskowy. W tym miejscu są dość często wykonywane próbne odpalenia rakiet wojskowych. Poszerzenie działań tego poligonu o cywilne loty rakiet do granicy kosmosu wydaje się być możliwe.

Aktualnie w Polsce powstają dwie konstrukcje rakiet suborbitalnych: SIR/Perun gdyńskiej firmy SpaceForest oraz ILR-33 Bursztyn, tworzona przez Instytut Lotnictwa. Obie rakiety mają być zdolne przekraczania umownej granicy kosmosu, czyli 100 km. Stworzenie bazy startowej dla tych rakiet w Polsce powinno zwiększyć częstotliwość lotów tych konstrukcji – a tym samym poszerzyć “dostęp do kosmosu” dla krajowych i europejskich podmiotów.

NOAA – komercyjne kontrakty na dostarczanie pogody

Amerykańska agencja NOAA podpisała trzy kontrakty na komercyjne dostarczanie informacji pogodowych. NOAA podpisała umowy z firmami Spire, GeoOptics i PlanetIQ. Łączna wartość tych kontraktów to ponad 8 milionów USD. Każda z tych trzech firm ma dostarczyć dane pogodowe dla NOAA na podstawie techniki “GNSS occulation”, polegającej na pomiarze siły oraz zniekształceń sygnału od satelitów nawigacyjnych podczas przechodzenia przez atmosferę. Jest to stosunkowo nowa technika pomiarów pogodowych, która potencjalnie może przynieść nową jakość w meteorologii.

Europejski konkurs dla twórców aplikacji opartych o GNSS

Dwudziestego czwartego września Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przy wsparciu agencji GSA ogłosiła konkurs dla twórców aplikacji na telefony komórkowe. Konkurs dotyczy praktycznego zastosowania danych nawigacji satelitarnej (GNSS). Konkurs jest skierowany do studentów oraz naukowców.

Ten konkurs dotyczy szerszego wykorzystania nowych możliwości, jakie niesie ze sobą system Android 8.0, w szczególności w przypadku kilku najnowszych telefonów komórkowych, takich jak Xiaomi Mi 8, w którym znalazł się dwuczęstotliwościowy odbiornik GNSS. Nie bez znaczenia jest tu także możliwość jednoczesnego korzystania z sygnałów konstelacji GPS, Galileo, GLONASS i Beidou.

Termin konkursu upływa 12 listopada. 16 października ESA organizuje dzień informacyjny dotyczący tego konkursu. Więcej informacji na stronie ESA.

Matchbox – Dream Chaser

Model Dream Chaser oferowany przez firmę Matchbox / Credits - Sierra Nevada Corporation

Model Dream Chaser oferowany przez firmę Matchbox / Credits – Sierra Nevada Corporation

Firma Mattel, twórca serii małych pojazdów Matchbox, poinformowała o rozpoczęciu produkcji małego modelu statku kosmicznego Dream Chaser. Ten mini-prom kosmiczny będzie oferowany w ramach serii pojazdów związanych z lotnictwem i kosmosem. Jak na razie ten mały pojazd będzie oferowany tylko w USA.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, 24, Pa, WSBS, PARP, CTI, KE, H2020, X, POLSA, PFA, K.)

Comments are closed.