Nowe informacje o rakiecie Perun

0

Na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym zaprezentowano nowe informacje na temat suborbitalnej rakiety firmy SpaceForest z Gdyni.

Dziewiętnastego grudnia 2017 firma SpaceForest poinformowała o przyznaniu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na budowę rakiety suborbitalnej. Projekt o nazwie SIR – (Suborbital Inexpensive Rocket) ruszył w kwietniu 2018 roku.

Na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), który w tym roku odbył się w Bremie, SpaceForest zaprezentował nowe informacje dotyczące rakiety, która obecnie funkcjonuje również pod nazwą “Perun”.

Rakieta ma mieć 10 metrów długości i średnicę 0,5 metra. Masa pustej rakiety wynosi 325 kg, zaś wypełnionej paliwem 925 kg. Perun jest w stanie wynieść do 75 kg, a jej napęd hybrydowy ma działać do 40 sekund. Orientacja rakiety w trakcie lotu (w górnych warstwach atmosfery) byłaby zadaniem systemu używającego “zimnego gazu” (czyli gazu roboczego bez reakcji spalania).

Skąd mogłaby startować ta rakieta? Oprócz istniejących już baz, skąd startują w Europie rakiety sondujące (Kiruna i Andoya) rysuje się możliwość startów z Polski. We wrześniu Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o rozpoczęciu rozmów z różnymi podmiotami w Polsce na temat możliwości wykonywania lotów rakietowych ponad obecny limit prawny, który wynosi 15 km. Jednocześnie pojawiła się informacja, że loty rakiet suborbitalnych mogłyby się odbywać z Ustki w kierunku Bałtyku.

Firma SpaceForest sp. z o.o. ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo rozwojowych Unii Europejskiej. Ponadto, SpaceForest realizuje własne projekty badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

(IAC, SF)

Comments are closed.