Trzeci pogodowy satelita MetOp wyniesiony na orbitę

0

MetOp-C, trzeci z serii satelitów pogodowych MetOp, został wyniesiony za pomocą rakiety Sojuz z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Satelita będzie dostarczał dane meteorologiczne z orbity polarnej.

Rakieta Sojuz, która wyniosła ważącego 4083 kg satelitę, wystartowała w nocy 7 listopada 2018 o 01:47 CET.

Po około 60 minutach górny stopień rakiety dostarczył satelitę MetOp-C na orbitę, a kontakt został ustanowiony przez stację naziemną Yatharagga w Australii.

MetOp-C to ostatni z bieżącej serii satelitów MetOp, po MetOp-A wystrzelonym w 2006 oraz MetOp-B z 2012 roku.

Budowa satelitów MetOp była nadzorowana przez ESA w ramach porozumienia, którego celem było stworzenie kosmicznego segmentu Polarnego Systemu Eumetsat. Jest to europejski wkład w realizowany wraz z amerykańską agencją NOAA system wielu satelitów polarnych.

„Satelity MetOp wyposażone są w szereg instrumentów mierzących temperaturę, wilgotność, gazy śladowe, ozon oraz prędkość wiatru nad oceanem”, dodał Stéfane Carlier, dyrektor programu MetOP w ESA.
„Program MetOp ukazuje wartość współpracy, w tym przypadku ESA oraz Eumetsatu”, komentuje Josef Aschbacher, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA.

Rolą ESA było zaprojektowanie, zbudowanie i wystrzelenie satelitów spełniających wymagania Eumetsatu. Na ich pokładzie znajdują się instrumenty zbudowane w Europie i Stanach Zjednoczonych”.
„MetOp-A był pierwszym europejskim polarnym satelitą meteorologicznym. Okrążał on Ziemię na wysokości 800 km i uzupełniał obecną od wielu lat serię satelitów Meteosat, wykonujących obserwacje z 36 tysięcy km nad równikiem”.

„Zakładaliśmy pierwotnie, że każdy kolejny satelita będzie przejmował zadania po poprzedniku, ale dzięki bardzo dobrej jakości zarówno MetOp-A, jak i MetOp-B wciąż pracują. Wraz z MetOp-C, tworzą one teraz konstelację trzech satelitów, znacznie zwiększając ilość dostarczanych danych meteorologicznych”.

“MetOp-C jest obecnie sterowany przez Centrum Kontroli Lotu ESA w Niemczech. Etap wstępnych operacji potrwa trzy dni, a następnie kontrola nad satelitą zostanie przekazana do Eumetsatu.

Obserwacje pogodowe będą wykonywane przez satelitę MetOp / credits: ESA

Obserwacje pogodowe będą wykonywane przez satelitę MetOp / credits: ESA

„Eumetsat dziękuję Arianespace za kolejne udane wyniesienie satelity serii, po udanych startach MetOp-A i MetOp-B”, powiedział Alain Ratier, dyrektor generalny Eumetsatu.

„Jesteśmy gotowi do przejęcia kontroli nad satelitą od ESA i sprawdzania wszystkich systemów i instrumentów satelity, co potrwa do końca stycznia. Zadania te będziemy wykonywali we współpracy z ESA, CNES oraz NOAA. Następnie naukowcy z Eumetsat będą walidować jakość uzyskanych produktów wraz z ekspertami, tak aby dane mogły być na żywo dostarczane do użytkowników od stycznia 2019”.

„Z trzema operacyjnymi satelitami MetOp System Polarny Eumetsat znacznie poprawi prognozy pogody nawet na 10 dni do przodu, co przyniesie korzyści mieszkańcom i gospodarce Europy”.

„MetOp-C pozwoli na płynne uruchomienie drugiej generacji Systemu Polarnego Eumetsat, który jest rozwijany we współpracy z ESA. Pierwszy satelita MetOp drugiej generacji ma zostać wyniesiony w 2022”.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

(ESA)

Comments are closed.