Przygotowania do deorbitacji Tiangong-2

0

Druga chińska stacja kosmiczna zostanie zdeorbitowana w lipcu 2019 roku.

Chiński moduł orbitalny Tiangong-2 (TG-2) od września 2016 znajduje się na orbicie. W październiku 2016 roku przycumowała do niego chińska misja załogowa Shenzhou-11. Lot trwał miesiąc – najdłuższa dotychczasowa wyprawa załogowa w ramach programu Shenzhou.

Następnie, w kwietniu 2017 do TG-2 przycumował bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Tianzhou-1 (TZ-1). Celem misji było przetestowanie procedur automatycznego cumowania, jako element przygotowań do prac przy chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej.

W 2020 roku powinien zostać wyniesiony jej pierwszy, centralny moduł. Stacja ma nieco przypominać dawną radziecką/rosyjską stację Mir. W tym samym roku na jej pokład powinna zostać wyniesiona także kolejna chińska misja załogowa, Shenzhou-12.

Jedno z opublikowanych zdjęć TG-2 i Shenzhou-11 z BX-2 (małego satelity krążącego przez pewien czas w pobliżu TG-2) / Credits - CNSA

Jedno z opublikowanych zdjęć TG-2 i Shenzhou-11 z BX-2 (małego satelity krążącego przez pewien czas w pobliżu TG-2) / Credits – CNSA

Jednocześnie trwają przygotowania do kontrolowanej deorbitacji modułu Tiangong-2. Chiny chcą uniknąć sytuacji, która nastąpiła w przypadku poprzedniego modułu, TG-1. Moduł spłonął w atmosferze 2 kwietnia 2018, nad Pacyfikiem, z dala od naziemnej infrastruktury. Proces deorbitacji TG-1 nie był nadzorowany, po tym jak Chiny w marcu 2016 utraciły nad nim kontrolę.

Podczas konferencji prasowej pod koniec września w Pekinie, poinformowano że moduł TG-2 znajduje się w dobrym stanie technicznym i również posiada wystarczającą ilość paliwa, aby przeprowadzić kontrolowaną deorbitację. Ta zostanie przeprowadzona w lipcu 2019 roku.

(GBTimes)

Comments are closed.