O kosmosie na EFNI 2018

0

Dwudziestego ósmego września na konferencji EFNI 2018 odbył się panel pt. “Kosmos 4.0 – jak wynieść biznes na orbitę?”.

W dniach 26-28 września 2018 w Sopocie odbywa się ósme Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI). Ta konferencja łączy tematy technologiczne, ekonomiczne, biznesowe, prawne oraz medialne.

W tym roku na EFNI pojawił się także temat sektora kosmicznego. 28 września odbył się panel pt. “Kosmos 4.0 – jak wynieść biznes na orbitę?”. Panel poprowadził pan Piotr Ziemnicki, redaktor portalu space24.pl. Wśród zaproszonych gości wystąpili m.in. Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Inna Uwarowa – koordynator projektu satelity PW-Sat 2 oraz Krzysztof Kanawka – prezes firmy Blue Dot Solutions.

W trakcie dyskusji paneliści przedstawili swoją opinię na temat obecnego stanu polskiej branży kosmicznej możliwości realizacji projektów w ramach programów takich jak Horyzont 2020 (H2020), czy też współpracy międzynarodowej. Pojawiły się także pytania o przyszły potencjał krajowego sektora kosmicznego – w tym kontekście często była przytaczana wartość 3% obrotu europejskiego sektora kosmicznego jako wkładu Polski. Wyszczególnione zostały także niektóre problemy, z jakimi się boryka zarówno polski, jak i europejski przemysł kosmiczny – jednym z nich jest “Brexit“. Pojawiły się także komentarze dotyczące potrzeb szerszego i bardziej efektywnego kształcenia przyszłych kadr dla podmiotów z tej branży.

Polska branża kosmiczna wywołuje coraz większe zainteresowanie w różnych profesjonalnych kręgach na naszym kraju. Z pewnością jest to dobry prognostyk na przyszłość, gdyż dzięki konferencjom takim jak EFNI rośnie świadomość potencjału tej branży w Polsce. Ważna jest także obecność przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej – podmiotu, który docelowo będzie odgrywać bardzo ważną rolę w rozwoju krajowego przemysłu kosmicznego.

Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale Business Europe oraz miasta Sopot.

(EFNI)

Comments are closed.