Dwa orbitalne połączenia (22.04.2017)

0

W odstępie mniej niż sześciu godzin doszło do połączenia dwóch bezzałogowych statków zaopatrzeniowych do dwóch stacji orbitalnych.

Aktualnie na orbicie znajduje się duży kompleks orbitalny: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) oraz chiński moduł orbitalny Tiangong-2 (TG-2). Do tych dwóch stacji wystartowały kilka dni temu dwie rakiety. W kierunku ISS poleciała 18 kwietnia amerykańska rakieta Atlas-5 z pojazdem Cygnus (oznaczenie OA-7). Natomiast 20 kwietnia chińska rakieta CZ-7 wyniosła pojazd Tianzhou-1 (TZ-1) w kierunku modułu TG-2. Oba starty były bezzałogowe, pełnią rolę zaopatrzenia.

Dwudziestego drugiego kwietnia, w odstępie mniej niż sześciu godzin, Cygnus i TZ-1 dołączyły do swoich stacji. O godzinie 06:16 CEST TZ-1 dołączył do TG-2, a o godzinie 12:05 CEST Cygnus OA-7 został przyłączony do ISS.

Cumowanie TZ-1 do TG-2 / Credits – CGTN

https://www.youtube.com/watch?v=icW0XC_k3Uc

Przyłączenie OA-7 do ISS / Credits – NASA TV

Ponieważ TG-2 od czasów ostatniej misji Shenzhou-11 pozostaje niezamieszkana, głównym celem TZ-1 jest test trasferu paliwa do TG-2. Z kolei misja OA-7 jest rutynowa: Cygnus dostarczył ponad 3500 kg ładunku na ISS.

Pod koniec tej dekady powinna rozpocząć funkcjonowanie chińska załogowa stacja orbitalna. W tym samym czasie ISS wciąż będzie regularnie funkcjonować. Wówczas przez kilka lat, być może do 2028 roku, będą realizowane regularne loty załogowe i bezzałogowe w kierunku dwóch stacji kosmicznych.

(PFA, SFN, NSF, NASA)

Comments are closed.