Zdjęcia Shenzhou-11 i Tiangong-2 z BX-2

3

Od 23 października w pobliżu połączonych Shenzhou-11 i Tiangong-2 przebywa mały satelita Banxing-2.

Start pierwszej od trzech lat chińskiej misji załogowej nastąpił 17 października o godzinie 01:30 CEST. W skład załogi wyprawy Shenzhou-11 wchodzi dwóch chińskich astronautów (tajkonautów): doświadczony już Jing Haipeng, dla którego jest to trzeci lot oraz nowicjusz Chen Dong. Lot rakiety Długi Marsz 2F przebiegł prawidłowo. Następnie, 18 października o godzinie 21:24 CEST Shenzhou-11 przycumował do modułu orbitalnego. W trakcie zbliżania się do Tiangong-2 nastąpiło kilka punktów „parkingowych” w odległości 20 i 5 km oraz 400, 140 i 30 metrów. Podczas każdego “przystanku” trwała analiza wszystkich systemów pojazdu. W ten sposób prawidłowo przebiegło cumowanie w trybie automatycznym. Po sprawdzeniu stabilności połączenia obu konstrukcji tajkonauci weszli do wnętrza Tiangong-2.

Jedno z opublikowanych zdjęć z BX-2 / Credits - CNSA

Jedno z opublikowanych zdjęć z BX-2 / Credits – CNSA

Po 4 dniach od cumowania od Tiangong-2 odłączył się mały satelita Banxing-2 (BX-2). Zadaniem tego satelity są obserwacje połączonych Shenzhou-11 i Tiangong-2. Pierwsze zdjęcia z BX-2 opublikowano 24 i 25 października. Na udostępnionych zdjęciach, wykonanych 23 października, widać dużą ilość szczegółów zewnętrznej struktury kapsuły załogowej i modułu orbitalnego.

Nagranie z chińskiej telewizji dotyczące BX-2, Shenzhou-11 i Tiangong-2 / Credits – CCTV+

Misja BX-2 zakończy się jeszcze w październiku. Shenzhou-11 pozostanie przyłączony do Tiangong-2 do połowy listopada. Jest to najdłuższa chińska misja załogowa.

(PFA, CCTV)

3 komentarze

  1. Jak się przewinie do 0:42 to jest ekran, na którym widać stację i “chyba” ślad orbitującego wokół niej satelity Banxing-2. Czy to możliwe, żeby tak niewielka stacja miała własnego satelitę!? *zdziwiony*

    • A czytałeś artykuł? Tak BX-2 krąży w pobliżu stacji, to nic aż tak nadzwyczajnego, w końcu jest gabarytu cubesata…

      • Chyba nie skumałeś brachu… Ten obrazek z 0:42 pokazuje że satelita kręci się wokół stacji, a ażeby taki ruch był możliwy to stacja Tiangong-2 musiałaby oddziaływać grawitacyjnie na BX-2. BX-2 byłby satelitą nie krążącym po orbicie ziemskiej a po orbicie wokół Tiangong-2. Coś jaki związek asteroidy Ida i jego księżyca Dactyla.