Początek misji Shenzhou-11

0

Rozpoczęła się pierwsza od trzech lat chińska misja załogowa Shenzhou-11. Jej celem będzie moduł orbitalny Tiangong-2.

Do startu doszło o godzinie 01:30 CEST z chińskiego kosmodromu Jiuquan. Rakieta CZ-2F wyniosła na niską orbitę okołoziemską kapsułę załogową Shenzhou-11. Na pokładzie tej kapsuły znalazło się dwóch chińskich astronautów (tajkonautów): Jing Haipeng i Chen Dong. Lot rakiety przebiegł prawidłowo i Shenzhou-11 znalazł się na prawidłowej orbicie wstępnej.

Widok na Ziemię z Shenzhou-11 i na dwóch tajkonautów biorących udział w tej misji / Credits - CCTV

Widok na Ziemię z Shenzhou-11 i na dwóch tajkonautów biorących udział w tej misji / Credits – CCTV

Celem misji Shenzhou-11 jest moduł orbitalny Tiangong-2. Tajkonauci spędzą tam prawie miesiąc – będzie to rekord w długości chińskiego lotu załogowego.

Jing Haipeng wykonuje właśnie trzeci lot orbitalny. Wcześniej Jing Haipeng brał udział w misjach Shenzhou 7 (wrzesień 2008) i Shenzhou 9 (czerwiec 2012) z łącznym nalotem ponad 15 dni. Dla  Chena Dong’a jest to pierwsza wyprawa w kosmos.

Shenzhou-11 dotrze do Tiangong-2 w środę 19 października. Cumowanie będzie filmowane przez małego satelitę BanXing 2, który znalazł się na orbicie wraz z Tiangong-2.

Jest to pierwsza chińska misja załogowa od czerwca 2013 roku. Wówczas trójka tajkonautów w trakcie wyprawy Shenzhou-10 odwiedziła moduł orbitalny Tiangong-1.

Misja Shenzhou-11 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.