Zmarł Klim Czuriumow

0

Czternastego października odszedł Klim Czuriumow, jeden z odkrywców komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Klim Czuriumow urodził się 19 lutego 1937 roku w ZSRR, w ukraińskim mieście Mikołajów. W latach pięćdziesiątych studiował w Kijowie. W 1960 roku rozpoczęła się kariera naukowa Klima, składająca się m.in. z wypraw astronomicznych na Syberii i Kamczatce.

W 1969 roku Klim Czuriumow wraz z Swietłaną Gierasimienko odkryli kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Odkrycie było wynikiem badania fotografii innej komety (32P/Comas Solá), która – jak się po późniejszej analizie okazało – znajdowała się blisko 2 stopnie od tego obiektu.

Spojrzenie na kometę 67P z 5 lipca 2015 / Credits - ESA/Rosetta/NAVCAM, CC BY-SA IGO 3.0

Spojrzenie na kometę 67P z 5 lipca 2015 / Credits – ESA/Rosetta/NAVCAM, CC BY-SA IGO 3.0

Prawdziwy rozgłos przyszedł dopiero kilka dekad później. Sonda Rosetta, której start planowano na styczeń 2003, miała początkowo zbadać kometę 46P/Wirtanen, jednak wskutek nieudanego startu rakiety Ariane 5 w grudniu 2002 roku zadecydowano o opóźnieniu misji Rosetta. W konsekwencji sonda Rosetta nie mogła już być wprowadzona na trajektorię ku tej komecie i rozpoczęły się poszukiwania „zapasowego” celu. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała ostatecznie kometę  67P/Czuriumow-Gierasimienko. Start Rosetty nastąpił 2 marca 2004 roku.

Dziesięć lat później Rosetta dotarła do  67P/Czuriumow-Gierasimienko. Oczom naukowców ukazał się niezwykły obraz: kometa składająca się z dwóch części, połączonych ze sobą „szyją”. Rozpoczęły się dwuletnie badania tej komety, zakończone lądowaniem Rosetty na powierzchni w dniu 30 września 2016 roku. Wcześniej, w listopadzie 2014 roku na tej komecie znalazł się – po niespodziewanych odbiciachlądownik Philae.

Klim Czuriumow był stale informowany o postępach misji Rosetta. Niestety, Klim zmarł zaledwie kilkanaście dni po zakończeniu misji Rosetta. Jeszcze na tegorocznej konferencji IAC 2016 widniała prezentacja Klima Czuriumowa o tej komecie, jednak w ostatniej chwili ją wycofano i Klim nie dotarł do Meksyku.

(PFA)

Comments are closed.