Sonda Rosetta zakończyła swoja misję

2

30 września br. misja sondy Rosetta dobiegła końca. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po wielu intensywnych miesiącach prowadzenia badań posadziła sondę na komecie 67P, zapisując kolejną kartę w historii podboju Układu Słonecznego.

To była jedna z najambitniejszych misji kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej – wystrzelona w marcu 2004 roku sonda Rosetta przebywała od sierpnia 2014 roku w pobliżu komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P). Najbardziej emocjonującym momentem było posadzenie lądownika Philae na komecie, które było pierwszym w historii lądowaniem na komecie obiektu zbudowanego przez ludzi. Oprócz tego w trakcie trwania misji odbyła się seria bliskich przelotów w pobliżu 67P zarówno przed jak i po peryhelium orbity oraz długotrwałe obserwacje z różnych odległości.

30 września sonda Rosetta dokonała kontrolowanego upadku na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, którą badała przez ostatnie dwa lata. Sonda na komecie zostanie na zawsze wyłączona, a kometa oddali się w głąb Układu Słonecznego,.

Misja należała do jednej z najbardziej wyjątkowych, dlatego Europejska Agencja Kosmiczna stworzyła wokół niej rozbudowaną komunikację medialną. Zdecydowano się nawet na przygotowanie niezwykłego filmu, do stworzenia którego wybrano polską firmę Platige Image i reżysera Tomasza Bagińskiego (redakcja poleca najnowszy film krótkometrażowy “Twardowsky 2.0” reżyserii Tomasza Bagińskiego). I tak wspólnie z naukowcami i inżynierami ESA polskie studio filmowe stworzyło „Ambicję” – film przedstawiający trudy i wyzwania związane z przeprowadzeniem misji.

Misja sondy Rosetta jest jedną z najważniejszych wypraw w głąb Układu Słonecznego. Dzięki niej poznaliśmy kilka dość zaskakujących sekretów komet – w pewnym sensie „pozostałości” po formacji naszego układu planetarnego. Do jednych z najbardziej przełomowych odkryć należy informacja, że woda w lodzie, który znajduje się na komecie, posiada inny skład izotopowy niż woda na Ziemi, co oznacza, że teoria o kometarnym pochodzeniu wody na naszej planecie jest błędna. Jest to duże osiągnięcie europejskiej nauki i przemysłu, w tym i Polski.

Z okazji zakończenia misji przygotowany został animowany filmik:

 

2 komentarze

  1. W ten oto sposób Ludzkość zaczęła Zaśmiecać coraz bardziej cały U.Słoneczny, nie licząc tych Ton złomu co zostawiliśmy od lat 70-tych na Księżycu. Jednak najlepiej co Ludzie potrafią robić ,to Śmiecić i to nawet w Kosmosie w U. S.