Mija rok od pobytu sondy Rosetta przy komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Z tego względu Kosmonauta.net przygotował artykuł podsumowujący doniosłe wydarzenia związane z misją w tym okresie.
Rok temu, 6 sierpnia, inżynierowie i naukowcy ESA wstrzymali oddech: Rosetta z lądownikiem Philae na pokładzie, rozpoczęła manewr umożliwiający orbitowanie wokół jądra komety (“Wejście na orbitę” jest uproszczeniem – 67P/Czuriumow-Gierasimienko jest zbyt małym obiektem, by być w stanie utrzymać sondę na swojej orbicie. W tym przypadku “wejście na orbitę” oznacza dostosowanie wokółsłonecznej orbity sondy Rosetta do orbity komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko).
Jednakże zanim doszło do tego manewru, upłynęło wiele czasu. Misja sondy Rosetta rozpoczęła się 2 marca 2004 roku. Przez kolejne dziesięć lat Rosetta krążyła po wewnętrznym Układzie Słonecznym, dokonując bliskich przelotów obok Ziemi (trzy razy, w 2005 roku, w 2007 roku i w 2009 roku), obok Marsa (w 2007 roku) oraz przelotów obok dwóch planetoid – 2867 Šteins (2008 rok) i 21 Lutetia (2010 rok).
W 2011 roku sonda Rosetta weszła w tryb hibernacji. Wybudzenie nastąpiło 20 stycznia 2014 roku – jak się szybko okazało, wszystkie instrumenty sondy przetrwały dwa i pół roku z dala od Słońca.
Tuż po udanym manewrze, ESA opublikowała zdjęcie komety, z bardzo dużą ilością detali na powierzchni. Dodatkowo wyraźnie widać intrygujący kształt komety – świadczący o tym, że jest ona zlepkiem dwóch ciał!
Instrumenty naukowe Rosetty, których zadaniem jest obserwacja pyłu kometarnego, rozpoczęły swoją pracę niezwłocznie po wejściu na orbitę komety. Instrument Grain Impact Analyser and Dust Accumulator (GIADA – analizator uderzeń ziaren i akumulacji pyłu) przechwycił pierwsze ziarna pyłu z komety 67P/Czuriumow-Gierasiemienko. Pierwsze ziarno uderzyło w detektor z pędem wynoszącym 9,8⋅10-10 kg⋅m/s (±1⋅10-10 kg⋅m/s), czyli tuż ponad progiem detekcji instrumentu.
Kolejny instrument, który wykrył pył to COSIMA. Ma on za zadanie przechwytywać ziarna pyłu (>10 μm średnicy) na kwadratowych jednocentymetrowych płytkach. Następnie są one fotografowane za pomocą mikroskopu optycznego, w celu analizy wielkości przechwyconych ziaren. Wybrane ziarna są później kierowane do analizy spektrometrią mas.
Odkrycia postępowały. Analizator gazów z komety ROSINA (Rosetta Orbiter Sensor for Ion and Neutral Analysis) wykrył pierwsze cząstki gazów. Zgodnie z oczekiwaniami, głównymi składnikami komy okazała się być woda, tlenek i ditlenek węgla, emitowane spod powierzchni komety, z miejsc, które przyrząd VIRTIS pokazywał jako ciemne i porowate. Wykryto też małe ilości amoniaku, metanu i metanolu.
Nieoczekiwanym zjawiskiem zarejestrowanym przez instrument ROSINA była zmiana składu komy zależnie od miejsca przebywania Rosetty. Czasem tlenek węgla był w niej tak samo obfity jak woda, a czasem stanowił tylko 10% rejestrowanego składu.
Lądowanie Philae – w wersji komiksowej. Credits: ESA
Trzy miesiące po serii przelotów przy komecie 67P/Czuriumow-Gierasiemienko, nastąpił przełomowy moment misji: lądownik Philae został opuszczony w kierunku powierzchni komety. Na lądowisko wybrano tajemniczo brzmiący „obszar J” (zdjęcia wszystkich zakładanych lądowisk jak i „obszaru J” poniżej – już z nazwą własną „Agilkia”).
Co ciekawe, Philae nie lądował raz, a trzy razy, ponieważ za pierwszym podejściem odbił się na wysokość 1 kilometra i dryfował nad powierzchnią komety dwie godziny, by odbić się ponownie i przelecieć znowu kilka minut. Po tym lądownik osiadł… niestety w zacienionym miejscu, więc nie można było pozyskać energii z paneli słonecznych. Lądownik przeprowadził zaprogramowane badania naukowe, wysłał dane na Ziemię i zamilknął… aby przebudzić się znowu w czerwcu tego roku i przesłać kolejne pakiety danych (aktualnie utracono już łączność z lądownikiem).
Warto wspomnieć o polskim akcencie związanym z lądownikiem. Na jego pokładzie znajdował się penetrator gruntu MUPUS, który niestety nie spełnił swego zadania – materiał kometarny okazał się twardszy niż zakładano (to także istotny wynik naukowy).
Wróćmy do Rosetty. Orbiter musiał oddalić się od jądra komety, ponieważ wraz ze zbliżaniem się do Słońca, z wnętrza obiektu zaczęło odpadać coraz więcej niebezpiecznych odłamków, które mogły uszkodzić orbiter lub zakłócić działanie jego systemu nawigacyjnego opartego na mapach gwiazd (star sensor). Ciekawe zdjęcie postrzępionego klifu, z którego prawdopodobnie oddzielają się niewielkie odłamki, wykonał Philae:
Rosetta wykryła w tym czasie różnice w składzie wody z komety względem ziemskiej wody. To bardzo istotna informacja, ponieważ część teorii zakłada, że woda na Ziemi pochodzi z komet. Detekcja cząstek azotu z komety pozwoliła określić miejsce narodzenia komety: Pas Kuipera.
Kometa zbliża się do swojego peryhelium (punkt ten zostanie osiągnięty 13 sierpnia), przez co jej aktywność wzrasta. Rosetta będzie miała najprawdopodobniej szansę na zebranie danych o materiale ukrytym we wnętrzu komety, kiedy sublimacja osiągnie swoje maksimum. Tak więc dane naukowe wciąż będą napływać.
Jest to jedna z najbardziej ambitnych misji ostatnich lat i wraz z przelotem New Horizons obok Plutona zamyka pewien rozdział naszej eksploracji Układu Słonecznego, ponieważ uzyskaliśmy dane o istotnym składniku Systemu: kometach z Pasa Kuipera.
Źródło: ESA
Dodatkowe informacje:
Philae:
- [1] Marzec 2014: Lądownik Philae wybudzony.
- [2] 22 Sierpnia 2014: Wybór miejsca do lądowania Philae.
- [3] 25 Sierpnia 2014: Pięć miejsc-kandydatów do lądowania Philae.
- [4] 15 Września 2014: Znamy miejsce, więc co dalej?
- [5] 27 Września 2014: Lądowanie Philae 12 listopada.
- [6] Październik 2014: Potwierdzono scenariusz lądowania Philae.
- [7] Listopad 2014: Relacja z lądowania Philae: Dzień 1, Dzień 2, Dzień 3.
- [8] 16 Listopada 2014: Podsumowanie lądowania.
- [9] 17 Listopada 2014: Philae w obiektywie OSIRIS-a.
- [10] 30 Listopada 2014: Czy Philae zahaczył o zbocze krateru?
- [11] 3 Grudnia 2014: PTOLEMY otrzymał ponad 300 widm masowych.
- [12] 19 Grudnia 2014: Philae po AGU.
- [13] Marzec 2015: Próba kontaktu z Philae.
- [14] 12 Czerwca 2014:Philae odnaleziony?
- [15] 14 Czerwca 2014: Philae żyje i nadaje!
- [16] 11 Lipca 2014: Stabilny kontakt.
- [17] 21 Lipca 2014: Kłopoty z ponownym nawiązaniem łączności.
- [18] DYSKUSJA NA POLSKIM FORUM ASTRONAUTYCZNYM
Rosetta (informacje z ostatniego roku):
- [1] 3 Sierpnia 2014: Rosetta – blisko celu!
- [2] 5 Sierpnia 2014: Wejście na orbitę 67P.
- [3] 14 Sierpnia 2014: Pierwsze ziarna pyłu kometarnego.
- [4] 9 Września 2014: Mapa morfologiczna i pył kometarny.
- [5] 10 Września 2014: Rosetta i kometa na jednym zdjęciu!
- [6] 14 Września 2014: ROSINA zarejestrowała gazy kometarne.
- [7] 16 Września 2014: MIRO wykrywa coraz więcej wody.
- [8] Listopad 2014: Agilika, manewry i wolne licencje.
- [9] 10 Grudnia 2014: Woda na Ziemi nie z 67P.
- [10] 24 Grudnia 2014: Obraz pierwszej zarejestrowanej drobiny.
- [11] Luty 2015: Poznawanie komety.
- [12] Lipiec 2013: Peryhelium, Science i zdjęcie z 9 metrów.
- [13] DYSKUSJA NA POLSKIM FORUM ASTRONAUTYCZNYM
Dodatkowe media:
- Film Tomka Bagińskiego AMBITION.
- Filmy animowane o Rosetta i Philae.
- Album fotograficzny ESA “Year at a comet“