Tiangong-2 na orbicie

0

Chiny umieściły 15 września moduł Tiangong-2 na orbicie. Za miesiąc w kierunku tego modułu podąży misja załogowa. 

Start CZ-2F z Tiangong-2 / Credits - CCTV

Start CZ-2F z Tiangong-2 / Credits – CCTV

Moduł Tiangong-2 został wyniesiony na pokładzie rakiety CZ-2F. Start nastąpił 15 września o godzinie 16:04 CEST z kosmodromu Jiuquan. Lot CZ-2F przebiegł prawidłowo. Po dziewięciu minutach lotu Tiangong-2 trafił na orbitę i rozwinął dwa panele słoneczne. Moduł ma masę 8,5 ton i jest w stanie pomieścić trzech astronautów (tajkonautów), dla których w przedziale mieszkaniowym dostępnych jest 15 metrów sześciennych. Start był transmitowany na żywo w chińskiej telewizji.

Drugi eksperymentalny moduł kosmiczna jest dla Chin ważnym kolejnym krokiem w rozwoju programu załogowego. Od 2003 roku Chińska Republika Ludowa przeprowadziła pięć lotów załogowych. Ostatnie dwa, Shenzhou-9 i Shenzhou-10 zostały zrealizowane do małej stacji kosmicznej Tiangong-1. Chińczycy szykują się do budowy większej, wielomodułowej stacji – którą można by porównać z rosyjskim Mirem – do tego potrzebują jednak zebrać szereg doświadczeń na mniejszych konstrukcjach.

W ciągu miesiąca pokładzie nowej stacji Tiangong-2 rozpocznie się najdłuższy dotychczas lot chińskich astronautów. Na pokładzie kapsuły Shenzhou-11 uda się dwóch Chińczyków. W tym przypadku miejsce trzeciego astronauty w kapsule będzie wykorzystane na dodatkowe zapasy. Szacuje się, że lot potrwa około miesiąca. Poprzedni rekord chińskiego pobytu ludzi na orbicie wynosi 14 dni.

Do stacji Tiangong-2 uda się również bezzałogowy statek transportowy Tianzhou-1 zostanie wystrzelony w 2017 roku z nowego kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan. Użyta zostanie do tego nowa rakieta nośna, Długi Marsz 7 (CZ-7), dla której będzie to drugi lot. Misja Tianzhou-1 będzie polegała przede wszystkim na przycumowaniu do drugiej Tiangong oraz transferze paliwa do zbiorników tego modułu.

Start Tiangong-2 oraz nadchodząca misja Shenzhou-11 są komentowane na Polskim Forum Astronautycznym.

(CCTV, PFA)

Comments are closed.