Załoga Shenzhou 11 powróciła na Ziemię

0

Zakończyła się misja Shenzhou-11. Dwóch chińskich astronautów po miesięcznym pobycie na pokładzie Tiangong 2 bezpiecznie powróciło na Ziemię.

Pojazd załogowy Shenzhou 11 odłączono dokładnie o godzinie 5:41 CET w czwartek 17 listopada i następnie rozpoczęto przygotowania do planowanego lądowania, mającego nastąpić około 24 godziny później. Operacja przebiegła zgodnie z planem i statek kosmiczny po uruchomieniu swojego napędu zszedł z orbity nad planowanym rejonem, rozpoczynając podróż powrotną na Ziemię. Kapsuła po odłączeniu od pozostałych elementów pojazdu i prawidłowym przejściu przez atmosferę, prawidłowo wyrzuciła swój spadochron główny i opadła na Ziemię, lądując w planowanym rejonie Mongolii Wewnętrznej – podobnie jak poprzednie chińskie misje załogowe. Kapsuła została wypatrzona na ziemi w piątek około godziny 7:07 CET, a więc mniej więcej dobę po odłączeniu od stacji Tiangong 2. Udane lądowanie jest zwieńczeniem czterotygodniowej misji na pokładzie tego modułu orbitalnego, gdzie prowadzono szereg badań z zakresu inżynierii kosmicznej oraz medycyny.

Kapsuła Shenzhou 11 na ziemi po udanym lądowaniu (CCTV)

Załogę stanowił zespół dwóch taikonautów, doświadczonych pilotów chińskich sił powietrznych, przy czym dla dowódcy wyprawy – Jinga Haipenga – był to już trzeci lot, a dla jego partnera – Chena Donga – pierwszy lot kosmiczny. Jednocześnie Jing Haipeng stał się dzięki temu najbardziej doświadczonym taikonautą w chińskiej kadrze kosmicznej z łącznym czasem spędzonym na orbicie wynoszącym około 47 dni.

Misja Shenzhou 11 była szóstym załogowym lotem kosmicznym przeprowadzonym przez Chiny i miała na celu poszerzenie chińskich doświadczeń w długoterminowych lotach na niską orbitę okołoziemską oraz stanowiła kolejny etap przygotowań do budowy nowej stacji kosmicznej Tiangong, która w przynajmniej w założeniach ma stać się pierwszym kompleksem orbitalnym Chińskiej Republiki Ludowej o konstrukcji wielomodułowej, pozwalającym na jednoczesne przebywanie na jego pokładzie 3 członków załogi przez okres do sześciu miesięcy (a więc podobnym przedziale co typowa ekspedycja załogowa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Planowane wyniesienie pierwszego modułu nowej stacji przypuszczalnie będzie miało miejsce w 2018 roku, a zakończenie budowy w 2022 roku.

Informacje publiczne na temat Tiangong 2 wskazują, że żadna misja załogowa nie odwiedzi już Tiangong 2. Stację odwiedzi także w przyszłym roku pojazd bezzałogowy Tianzhou 1, którego zadaniem będzie prawdopodobnie uzupełnienie zapasów modułu orbitalnego oraz podniesienie jego orbity. Będzie to także pierwszy lot chińskiego, automatycznego pojazdu zaopatrzeniowego, będącego w pewnym sensie odpowiednikiem rosyjskich pojazdów Progress.

Nieoficjalne i niepotwierdzone do tej pory informacje mówią również, że być może w skład załogi kolejnej planowanej misji – Shenzhou 12 – będzie wchodzić kobieta.

(CSNA, PFA)

Comments are closed.