HTV-7 dotarł do ISS (27.09.2018)

0

Dwudziestego siódmego września japoński pojazd bezzałogowy HTV-7 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start HTV-7 nastąpił 22 września 2018 o godzinie 19:52 CEST z kosmodromu Tanegashima za pomocą rakiety H-2B. Jest to już siódma misja japońskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego HTV.

Na pokładzie HTV-7 znalazło się ładunek o łącznej masie 6,2 tony, z czego 4,3 tony zostało zainstalowane w części ciśnieniowej pojazdu. Pozostałe 1,9 ton to przede wszystkim 7 akumulatorów litowo-jonowych, które zastąpią wysłużone już akumulatory niklowo-wodorkowe.

HTV-7 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 27 września. Tego dnia nastąpiło przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS), a następnie przyciągnięcie i instalacja pojazdu w jednym z węzłów modułu Harmony. Przyłączenie nastąpiło o 16:09 CEST.

Przyłączenie HTV-7 do modułu Harmony / Credits – NASA TV

Przekrój kapsuły HSRC / JAXA

Przekrój kapsuły HSRC / JAXA

Najciekawszym eksperymentem będzie test małej kapsuły powrotnej HTV Small Re-entry Capsule (HSRC). Łącznie będzie ona w stanie szybko dostarczyć na Ziemię do 20 kg eksperymentów naukowych. Kapsuła ma średnicę 84 cm i wysokość 65,7 cm, zaś masę niższą od 180 kg. Tym samym Japończycy pozyskają własną technologie sprowadzania ładunków z ISS.

Pojazd HTV-7 pozostanie przyłączony do ISS do końca listopada tego roku.

(PFA)

Comments are closed.