Setny lot Ariane 5

0

W nocy z 25 na 26 września z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z satelitami Horizons 3e oraz Intelsat 38. Był to już setny start tej rakiety nośnej.

Rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA (Evolution Cryotechnique type A) wystartowała o 26 września 38 minut po północy czasu polskiego. Na pokładzie były dwa satelity telekomunikacyjne. Ważący 6441 kg Horizons 3e został zbudowany przez Boeinga dla konsorcjum typu joint venture Intelsata oraz SKY Perfect JSAT. Satelita będzie przez następne 15 lat świadczył usługi telekomunikacyjne dla podmiotów w Azji i Pacyfiku.

Ważący 3500 kg Intelsat 38 (występujący również pod nazwą Azerspace 2) został zbudowany przez SSL dla Azercosmosu, narodowego operatora satelitarnego z Azerbejdżanu. Satelita będzie świadczył usługi dla podmiotów z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Południowej Azji.


Nagranie startu Ariane 5 z 26.09.2018

Był to już setny lot rakiety Ariane 5 od czasu jej debiutu w 1996 roku. Pierwszy lot zakończył się katastrofą tuż po starcie w wyniku błędu oprogramowania. Rakietę Ariane 5 projektowano również do wynoszenia małego europejskiego wahadłowca Hermes. Program europejskiego samolotu kosmicznego trwał od 1987 do 1992 roku. Upadek Związku Radzieckiego utworzył łatwiejsze możliwości dla lotów europejskich astronautów na pokładzie już rosyjskich statków Sojuz. Jeden z celów misji dla Hermesa – pierwotnie samodzielnie latający moduł Columbus, został później włączony w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W kolejnym locie Ariane 5 wyniesie europejsko-japońską sondę BepiColombo w kierunku Merkurego.

(PFA)

Comments are closed.