ESNC 2018 – spotkanie ekspertów w ESRIN

0

W dniach 25 – 26 września w ośrodku ESRIN odbyło się spotkanie ekspertów konkursu European Satellite Navigation Competition.

Aplikacje zawierające pomysł na wykorzystanie nawigacji satelitarnej (GNSS) w codziennym życiu w konkursie European Satellite Navigation Competition (ESNC) przyjmowane były od 1 maja do 6 sierpnia 2018. W tym roku zgłoszonych zostało 266 kompletnych pomysłów, z czego 46 napłynęło do polskiej edycji ESNC. Umiejscowiło to polską edycję na pierwszym miejscu na świecie pod względem ilości zgłoszeń.

Od 7 sierpnia we wszystkich edycjach regionalnych konkursu pracowały zespoły ekspertów. Zadaniem tych zespołów była ocena wniosków oraz wyłonienie zwycięzców każdej z edycji regionalnych. Nie było to zadanie łatwe, gdyż do każdej edycji zgłaszane są różnego typu wnioski – od tych stworzonych w grupach naukowych, poprzez zgłoszenia produktów i aplikacji z firm, aż po indywidualne zgłoszenia. W przypadku polskiej edycji ESNC zadanie było o tyle trudniejsze, gdyż duża część zgłoszeń miała bardzo wysoką jakość. Zwycięzcy wszystkich edycji zostali wybrani do 14 września.

Następnie, w dniach 25-26 września odbyło się spotkanie ekspertów z każdego regionu uczestniczącego w konkursie ESNC. W tym roku to spotkanie odbyło się w ośrodku Europejskiej Agencji Kosmicznej ESRIN we Frascati pod Rzymem. Spośród ponad 260 zgłoszeń, eksperci przedyskutowali łącznie 26 najlepszych wniosków. Spektrum zgłoszeń było bardzo szerokie – od aplikacji mobilnych, poprzez zastosowania dronów, aż po nowoczesną elektronikę zdolną do odbierania i przetwarzania sygnału GNSS, w tym z europejskiej konstelacji Galileo.

Pod koniec spotkania nastąpiło głosowanie na najlepsze zgłoszenie w tegorocznym ESNC. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy konkursu ESNC 2018 zostane podane do wiadomości podczas Europejskiego Tygodnia Kosmicznego. To wydarzenie odbędzie się 3-6 grudnia 2018 w Marsylii we Francji. W tym czasie odbędzie się także kilka innych wydarzeń, w tym drugie konsultacyjne spotkanie europejskiej społeczności GNSS.

Równolegle do spotkania ekspertów ESNC odbyło się spotkanie ekspertów konkursu Copernicus Masters. Podobnie jak w przypadku ESNC, zwycięzcy Copernicus Masters zostaną oficjalnie przedstawieni w grudniu w Marsylii.

Nagrody dla laureatów
Uczestnicy konkursu mieli kilka możliwości do zdobycia atrakcyjnych nagród. Nagrodą główną dla najlepszego pomysłu jest 20 000 EUR. Ponadto pomysłodawcy mogli zgłosić się po jedną z siedmiu Nagród Specjalnych oferowanych przez największe europejskie podmioty związane z sektorem kosmicznym. Poszukują one innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do ich konkretnych potrzeb w różnych dziedzinach związanych z nawigacją satelitarną. W wielu przypadkach proponowana jest realizacja zwycięskiego pomysłu przez zwycięzcę i partnera, nagrody pieniężne (do 10 000 EUR), a także bezpłatny dostęp do infrastruktury, bazy ekspertów czy potencjalnych odbiorców rozwiązania.

W 2018 roku wyzwania specjalne zostały utworzone m.in przez: Agencję Europejskiego GNSS (GSA), Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) czy Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR).

Laureaci polskiej edycji mogą liczyć nie tylko na zwrot kosztów podróży i zakwaterowania podczas Międzynarodowej Gali Finałowej w Marsylii, ale również na wsparcie techniczne, biznesowe i przestrzeń biurową w dalszej pracy nad pomysłem.

Partnerzy ESNC
Międzynarodową edycję ESNC 2018 wspiera m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Agencja Europejskiego GNSS (GSA) i Komisja Europejska. Organizatorem polskiej edycji konkursu jest gdańska spółka Blue Dot Solutions z Partnerami w postaci Astri Polska, funduszu Black Pearls VC, Krakowskiego Parku Technologicznego, Fundacji Gdańsk Global Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. ESNC 2018 zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Kosmiczną oraz Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka.

O Blue Dot Solutions
Blue Dot Solutions stawia sobie za cel rozbudowę sektora kosmicznego w Polsce i Europie. Firma tworzy własne usługi, systemy i aplikacje wykorzystujące dane satelitarne, jak również pomaga firmom spoza sektora kosmicznego rozpocząć w nim działalność. Dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi ekspertów oraz obecności na wielu wydarzeniach branżowych, w kraju i za granicą, doskonale orientuje się w problematyce przestrzeni kosmicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.bluedotsolutions.eu

kontakt ws polskiej edycji konkursu:
Wojciech Leonowicz
Kierownik ds konkursu ESNC
wojciech.leonowicz@bluedotsolutions.eu

Blue Dot Solutions
Olivia Business Centre, O4
Aleja Grunwaldzka 472
80-309 Gdańsk

(ESNC, BDS)

Comments are closed.