Trzy loty SLS w wariancie Block 1

1

Dzięki zwiększonemu budżetowi NASA będzie mogła przeprowadzić trzy loty rakiety SLS w podstawowym wariancie, znanym jako Block 1.

Pierwotnie plany zakładały użycie nowej wielkiej rakiety SLS, będącej w stanie wynieść 95 ton na niską orbitę okołoziemską w wariancie Block 1, tylko podczas lotu Exploration Mission 1. Bezzałogowa misja przetestuje nowy statek kosmiczny Orion w locie wokół Księżyca.

W ostatnich miesiącach sytuacja zmieniła się w NASA dzięki Kongresowi, który przyznał dodatkowe fundusze na zbudowanie drugiej platformy startowej (ang. Mobile Launcher) dla rakiety SLS. W tym momencie NASA nie będzie musiała przerabiać istniejącej platformy pod wymogi zwiększonej rakiety SLS (tzw. Block 1B), która będzie w stanie wynieść nawet 130 ton na niską orbitę okołoziemską.

Oznacza to, że istniejąca platforma będzie mogła zostać wielokrotnie wykorzystana, a po debiutanckim locie SLS nie doszłoby do trwającej minimum dwa lata przerwy. W tej chwili NASA zamierza zamówić od Boeinga dwa nowe górne stopnie (Interim Cryogenic Propulsion Stage), które będą zasilać górny stopień pierwszego wariantu SLS.

Dodatkową kwestią pozostaje tzw. manrating, czyli przystosowanie górnego stopnia do podwyższonych wymogów bezpieczeństwa związanych z przeprowadzeniem lotów załogowych. Wydaje się prawdopodobne, że dopiero trzeci lot SLS (Exploration Mission 2, lot wokół Księżyca) będzie załogowy, choć oficjalnie decyzja nie została tu jeszcze podjęta.

SLS ma zostać również wykorzystany do „misji logistycznej”. Prawdopodobnie rakieta zostanie użyta do wystrzelania sondy Europa Clipper, która zgodnie z wymogami Kongresu ma zostać wyniesiona na tej rakiecie do końca 2022 roku. Z drugiej strony budżet NASA na 2019 zakłada wyniesienie Europa Clipper w roku 2025 rakietą komercyjną. Oznacza to, że drugi lot SLS mógłby zostać wykorzystany do wyniesienia jednego z komponentów następcy ISS, planowanej stacji wokółksiężycowej Lunar Orbital Platform Gateway.

Szczegóły rozkładu lotów będą się jeszcze dostosowywały wraz z postępem prac technicznych. Dotychczasowe opóźnienia debiutanckiego lotu SLS wynikały przede wszystkim z problemów spawania zbiorników pierwszego stopnia rakiety, kwestii związanych z oprogramowaniem systemów naziemnych, jak również opóźnień w budowie europejskiej części pojazdu Orion.

(SN)

Jeden komentarz

  1. W momencie pojawienia się Falcon Heavy i jej udanego lotu testowego NASA powinna zamknąć program SLS a pieniądze przeznaczyć na budowę wszelkiego osprzętu do budowy baz na marsie i księżycu. a tak – postanowili wynaleźć koło jeszcze raz i łożą na to ogromne pieniądze.