Commercial Crew – raport GAO

0

GAO, czyli amerykański odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli opublikował raport na temat postępów programu Commercial Crew. Okazuje się, że zarówno SpaceX jak i Boeing mają duże opóźnienia w przygotowaniach swoich pojazdów do lotów na ISS.

Raport GAO z 11 lipca potwierdza nieoficjalne sugestie, które można było usłyszeć od wielu komentatorów z branży kosmicznej. Obie kapsuły, Dragon 2 (SpaceX) oraz Starliner (Boeing), uzyskają właściwe certyfikaty, zezwalające na loty operacyjne po ponad roku opóźnienia.

Dotychczas oficjalne harmonogramy podawały, że Boeing oraz SpaceX przeprowadzą bezzałogowe loty swojej kapsuły w sierpniu 2018. W tym momencie NASA przyznaje, że prawdopodobnie test Boeinga odbędzie się w grudniu 2019 roku, a SpaceX nawet w styczniu 2020. Dopiero po udanych bezzałogowych lotach, wykonane zostaną testowe loty z załogą.

Dalsze opóźnienia oznaczają, że zagrożony może być transport załóg z USA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ponieważ kończy się umowa z Roskosmosem na zakup dodatkowych miejsc w pojazdach Sojuz. Kongres nie jest chętny do sfinansowania kolejnej transzy, zwłaszcza, że za każdym cena oferowana przez Rosję wzrastała. Nowa rzeczywistość geopolityczna również nie sprzyja dalszemu przedłużeniu dotychczasowej współpracy.

Astronauci wybrani do lotów testowych programu Commercial Crew (z góry od lewej): Robert Behnken, Eric Boe, Douglas Hurley i Sunita Williams / Credits: NASA

GAO sugeruje, że NASA powinna opracować szereg planów awaryjnych, gdyby regularny dostęp transportu do stacji nie był możliwy. Prawdopodobnie wydłużone zostaną loty poszczególnych nadchodzących ekspedycji na ISS. Do załogowych lotów testowych Dragona i Starlinera prawdopodobnie zostanie też dołączony dodatkowy członek załogi, który pozostanie na ISS przez wiele miesięcy.

Szczegółowy plan działań NASA ma przedstawić do końca grudnia 2018.

Raport można przeczytać pod tym linkiem.

Comments are closed.