Europa Clipper – podsumowanie misji

0

Na konferencji IAC 2019 zaprezentowano podsumowanie założeń misji Europa Clipper.

Księżyc Jowisza – Europa od dawna jest priorytetowym celem badań dla NASA ponieważ pod jej powierzchnią znajduje się słony ocean ciekłej wody posiadający wszystkie trzy składniki niezbędne dla powstania życia: woda w stanie ciekłym, składniki chemiczne i źródło energii niezbędne do utrzymania procesów biologicznych.

W połowie przyszłej dekady w kierunku Jowisza i Europy zostanie wysłana bardzo skomplikowana misja o nazwie Europa Clipper. Prace nad tą sondą trwają od początku tej dekady. W sierpniu tego roku prace w misji Europa Clipper dotarły do etapu Fazy C projektu. Instrumenty do Europa Clipper wykonają m.in. Arizona State University, Jet Propulsion Laboratory, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute, University of Texas, University of Michigan oraz University of Colorado Boulder. Z (ziemskiej!) Europy będą pochodzić panele słoneczne. Koszt misji przekroczył już 4 miliardy dolarów.

Europa Clipper z dużą częstotliwością, nawet co dwa tygodnie, będzie przelatywać w pobliżu Europy umożliwiając wielokrotne badanie tego księżyca z bliska (nawet 25 km nad powierzchnią tego księżyca). Główna misja zakłada wykonanie od 40 do 45 bliskich przelotów podczas których sonda będzie wykonywała wysokiej rozdzielczości zdjęcia lodowego księżyca i badała jego skład chemiczny i strukturę tak wnętrza jak i lodowej skorupy.

Na konferencji IAC 2019 nastąpiła prezentacja misji Europa Clipper. Poniższe nagranie prezentuje tę prezentację.

Prezentacja misji Europa Clipper / Credits – International Astronautical Federation

Aktualnie przewiduje się, że Europa Clipper wystartuje ku Jowiszowi dzięki rakiecie SLS. Oczywiście ta propozycja spotkała się już z krytyką, gdyż koszt rakiety SLS jest bardzo wysoki. Pojawiły się już alternatywne propozycje: wykorzystanie rakiety Falcon Heavy lub Delta IV Heavy.

(IAF)

Comments are closed.