Początek budowy Europa Clipper

0

Ważny etap dla realizacji misji kosmicznej Europa Clipper.

Rozpoczęła się budowa sondy Europa Clipper. Start misji w październiku 2024.

Księżyc Jowisza – Europa od dawna jest priorytetowym celem badań dla NASA ponieważ pod jej powierzchnią znajduje się słony ocean ciekłej wody posiadający wszystkie trzy składniki niezbędne dla powstania życia: woda w stanie ciekłym, składniki chemiczne i źródło energii niezbędne do utrzymania procesów biologicznych.

W październiku 2024 w kierunku Jowisza i Europy zostanie wysłana bardzo skomplikowana misja o nazwie Europa Clipper. Prace nad tą sondą trwają od początku poprzedniej dekady. W sierpniu 2019 prace w misji Europa Clipper dotarły do etapu Fazy C projektu. Instrumenty do Europa Clipper wykonują m.in. Arizona State University, Jet Propulsion Laboratory, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute, University of Texas, University of Michigan oraz University of Colorado Boulder. Z (ziemskiej!) Europy będą pochodzić panele słoneczne. Koszt misji przekroczył już 4 miliardy dolarów.

Trzeciego marca 2022 NASA poinformowała, że rozpoczął się proces budowy Europa Clipper. Budowa odbywa się w halach Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii. Większość prac instalacyjnych powinna zakończyć się przed końcem 2022 roku. Po tym nastąpi długa kampania testowa pojazdu, m.in. w komorach termiczno-próżniowych. Prawdopodobnie testy będą tak samo wymagające jak te dla teleskopu JWST.

Europa Clipper z dużą częstotliwością, nawet co dwa tygodnie, będzie przelatywać w pobliżu Europy umożliwiając wielokrotne badanie tego księżyca z bliska (nawet 25 km nad powierzchnią tego księżyca). Główna misja zakłada wykonanie od 40 do 45 bliskich przelotów podczas których sonda będzie wykonywała wysokiej rozdzielczości zdjęcia lodowego księżyca i badała jego skład chemiczny i strukturę tak wnętrza jak i lodowej skorupy.

Europa Clipper wybierze się w kierunku Jowisza za pomocą rakiety Falcon Heavy. Dotarcie do układu Jowisza zaplanowane jest na 2030 rok.

Europa Clipper – prezentacja / Credits – Lunar and Planetary Institute

Polecamy wątek dotyczący misji Europa Clipper na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.