Budżet NASA na 2018 uchwalony

4

Po ponad 6 miesiącach opóźnienia udało się uchwalić budżet NASA na rok fiskalny 2018.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom.

Rakieta SLS - jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits - NASA

Rakieta SLS – jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits – NASA

W obecnym roku fiskalnym przez miesiące trwał głęboki konflikt co do wielkości wydatków dla poszczególnych amerykańskich agencji i biur. Dwa razy doszło do zatrzymania prac amerykańskiej administracji (“government shutdown“). Kolejny termin do uchwalenia budżetu federalnego USA upływał 23 marca. Tym razem udało się jednak osiągnąć porozumienie i przydzielić budżet na rok fiskalny 2018.

“Nowy-stary” budżet na obecny rok fiskalny dla NASA opiewa na 20,7 miliarda dolarów. Jest to wyraźnie większy budżet – amerykański Kongres przeznaczył o 1,6 miliarda więcej od propozycji administracji Białego Domu.

Drugie opublikowane zdjęcie z DSCOVR - Afryka i Europa / Credits - NASA, NOAA

Drugie opublikowane zdjęcie z DSCOVR – Afryka i Europa / Credits – NASA, NOAA

Dodatkowe fundusze pozwoliły na “uratowanie” zagrożonych skasowaniem projektów związanych z obserwacjami Ziemi. Mowa tutaj o misji PACE, instrumentach CLARREO i OCO-3 oraz części misji DSCOVR. Administracja Białego Domu chciała zakończenia tych projektów z uwagi na swoje negatywne stanowisko względem potrzeby intensywnego monitorowania Ziemi i zmian klimatycznych. Ponadto, został zachowany dział edukacyjny NASA.

Zwiększone fundusze otrzymał także program eksploracyjny NASA. Dodatkowe 400 milionów USD otrzyma część naziemna. Fundusze zostaną wydane m.in. na budowę drugiej platformy mobilnej dla potężnej rakiety SLS. Pozwoli to na uniknięcie dużych opóźnień między pierwszym a drugim lotem tej dużej rakiety.

NASA do końca września tego roku jest zatem w dość bezpiecznej sytuacji, gdyż po sześciu miesiącach niepewności i ścisłego pilnowania wydatków ma teraz szansę na bardziej intensywne prace. Oczywiście, nie oznacza to pełnego “komfortu”, gdyż wciąż pojawiają się głosy, że dla realizacji ambitnych celów (w tym powrotu na Księżyc) NASA po prostu nie ma wystarczających funduszy. Warto dodać, że już trwa dyskusja na temat budżetu NASA na rok fiskalny 2019, gdzie już pojawiały się argumenty o braku finansowania, by przeprowadzić załogowe misje na powierzchnię Srebrnego Globu.

(NASA, SN)

 

4 komentarze

  1. Dopóki nie ma niczego choćby zbliżonego możliwościami do SLS, dyskusja na ten temat nie bardzo jest sensowna. Dysponowanie bardzo dużą rakietą otwiera nowe możliwości dla ambitnych programów. Jeśli będzie alternatywa, można będzie dyskutować.