Możliwa redukcja budżetu NOAA

2

Administracja nowego prezydenta USA proponuje obcięcie budżetu agencji NOAA aż o 17%.

W ostatnich kilkunastu dniach pojawiało się coraz więcej informacji dotyczących planów budżetowych nowego prezydenta USA. Administracja Donalda Trumpa planuje redukcję wydatków na różne cywilne programy realizowane przez agencje i biura federalne. Jednocześnie Donald Trump proponuje także wyraźnie podniesienie wydatków wojskowych.

Cięcia budżetu NOAA

Pierwsze nieoficjalne doniesienia sugerują, że planowana redukcja budżetu obejmująca wszystkie amerykańskie agencje i biura wyniesie około 10%. Wśród nich znajduje się także NASA oraz agencja National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Obie instytucje współpracują ze sobą w programach związanych z obserwacjami Ziemi i klimatem naszej planety. Zadaniem NOAA jest dostarczanie prognozy pogody, informowanie o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych (np. huragany) oraz dokładniejsza analiza dostępnych danych, w tym klimatycznych.

Trzeciego marca pojawiła się informacja, że administracja Białego Domu zaproponuje obcięcie ogólnego poziomu wydatków na NOAA aż o 17%. Cięcia w poszczególnych działach NOAA mogą być jeszcze głębsze. Przykładowo, dział danych satelitarnych w NOAA straciłby aż 22% swojego budżetu. Ten dział regularnie prezentuje informacje dotyczące wielkości i kierunku zmian klimatycznych na Ziemi, co u Donalda Trumpa nie znajduje akceptacji.

Możliwe efekty cięć

Duże cięcie budżetu oznacza potrzebę zatrzymania lub opóźnienia wielu programów tej agencji. Aktualnie NOAA korzysta z kilku różnych satelitów, z których najnowszym jest GOES-16, wystrzelony w listopadzie 2016. Wiele z satelitów NOAA to już starsze konstrukcje i u niektórych czas życia albo zbliża się do końca albo został już przekroczony. Oznacza to, że rośnie ryzyko awarii oraz utraty dostępu do bieżących danych. W najbliższym czasie NOAA powinna umieścić na orbicie satelity takie jak pierwszy Joint Polar Satellite System (JPSS), jednak prace w wielu przypadkach są znacznie opóźnione. Istnieje zatem duże ryzyko utraty dostępu do aktualnych danych przez NOAA, w szczególności w świetle planowanej redukcji budżetu.

W tej chwili nie wiadomo, czy i jak duże byłyby cięcia obejmujące największą cywilną agencję korzystającą z satelitów – NASA. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że sięgną one wartości około 10% lub więcej. Gdy więcej danych dotyczących budżetu NASA zostanie opublikowanych, wtedy będzie można lepiej określić wpływ polityki Białego Domu na poszczególne programy oraz powiązaną z nimi współpracę międzynarodową.

(WaPo, NW)

2 komentarze

  1. Pewnie żeby nie mieć temperatury należy stłuc termometr. Świat oszalał

    • W punkt. Częścią polityki Białego Domu jest negowanie efektu cieplarnianego więc im mniej dowodów tym lepiej…