Początek sezonu huraganów na północnym Atlantyku

0

Jakiej aktywności się spodziewać w tym roku?

Od początku czerwca do końca listopada trwa sezon huraganów na północnym Atlantyku. Czego można się spodziewać?

Tegoroczny sezon huraganów na północnym Atlantyku zaczął się oficjalnie 1 czerwca. Co ciekawe, w maju 2023 naukowcy z amerykańskiego National Hurricane Center (NHC) z agencji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) ustalili, że jeden ze sztormów w styczniu 2023 powinien być zaklasyfikowany jako “sztorm subtropikalny”.

Na 2023 rok wg wstępnych prognoz – przewiduje się “przeciętny” sezon. Przewiduje się od 12 do 17 nazwanych ośrodków tropikalnych oraz od 5 do 9 huraganów, z czego od 1 do 4 będą tymi “dużymi huraganami”. Kolejne prognozy powstaną w najbliższych miesiącach. Ogólnie, tegoroczny sezon może być mniej intensywny od kilku poprzednich.

W tym roku będą ze sobą się ścierać dwa zjawiska, które zwyczajnie mają odmienny wpływ na sezon huraganów na północnym Atlantyku. Jednym z nich jest silne zjawisko El Nino u wybrzeży Ameryki Południowej (po pacyficznej stronie), zaś drugim są znacznie wyższe temperatury wody w centralnej części Atlantyku.

Obserwacje satelitarne – zarówno na zakresach optycznych, jak i radarowych – odgrywają dużą rolę w monitorowaniu nowych oraz istniejących ośrodków burzowych. Bez satelitów dane są bardzo częściowe i przewidywanie dalszego rozwoju jest utrudnione.

Warto tu jednak dodać, że wciąż dużym wyzwaniem jest przewidywanie trasy ośrodka tropikalnego czy huraganu. Zwykle prognoza na 5-7 dni zawiera wiele niepewności i w konsekwencji ośrodek burzowy może zarówno uderzyć w wyspę lub wybrzeże jak również “bezpiecznie” pozostać nad Atlantykiem. Warto tu także dodać, że wiele ośrodków tropikalnych (a raczej ich “pozatropikalne” pozostałości) potrafią przetrwać wiele dni i znów uderzyć w Europę.

Dla branży kosmicznej sezon huraganów na północnym Atlantyku ma duże znaczenie. To właśnie z Florydy, którą często nawiedzają tropikalne ośrodki burzowe, startuje wiele rakiet – a już niebawem dla programu Artemis. Pojawia się zatem pytanie, czy kapryśna pogoda na Florydzie ograniczy eksplorację Układu Słonecznego?

Satelitarne obserwacje sezonu 2022 na Atlantyku / Credits –
NWSLakeCharles

Spojrzenie w przeszłość – nowa analiza lat 1961 – 1965

Swoistą “ciekawostką” jest nowe spojrzenie na sezony z poprzednich dekad. Poniżej przykład nowej analizy lat 1961 – 1965. Co ciekawe okazuje się, że ponowna analiza “zdegradowała” kilka huraganów ze statusu “dużego huraganu” do niższego statusu. Obserwacje z tego okresu prawie nie opierały się o dane satelitarne, a jedynie z przelotów samolotów oraz z radarów, zatem przy wyższych wartościach wiatrów mogły być obarczone dużym błędem.

(NHC)

Comments are closed.