Trzeci lot rakietowy VSS Unity

0

Dwudziestego szóstego lipca rakietoplan VSS Unity wykonał trzeci lot z włączonym napędem rakietowym. Piloci wznieśli się na ponad 50 km wysokości.

Zanim loty turystyczne na granicę kosmosu będzie można wykonywać przy pomocy pojazdu SpaceShipTwo, firma Virgin Galactic musi wykonać jeszcze szereg testów. Od grudnia 2016 przeprowadziła już siedem lotów ślizgowych, z których ostatni odbył się w styczniu 2018.

Następnie rozpoczęto testy z włączonym silnikiem rakietowym. Do pierwszego takiego lotu SpaceShitTwo o nazwie VSS Unity doszło 5 kwietnia 2018. Drugi lot z włączonym silnikiem został przeprowadzony 29 maja 2018. Wszystkie dotychczasowe loty odbyły się z lotniska Mojave w Kalifornii.

26 lipca przeprowadzono trzeci test silnika rakietowego, który wzniósł VSS Unity na 52 kilometry wysokości. Silnik został odpalony na 42 sekundy, a sam pojazd przyśpieszył do prędkości niemal dwóch i pół macha. Za sterami VSS Unity siedzieli Dave Mackay oraz Mike ‘Sooch’ Masucci. Samolot WhiteKnightTwo o nazwie VMS Eve, od którego na wysokości 14,1 km oddzielił się SpaceShipTwo, był sterowany przez Todda Ericsona i Kelly Latimer.


Nagranie z trzeciego lotu Virgin Galactic.

Był to już trzeci lot z włączonym napędem rakietowym od czasu katastrofy VSS Enterprise (31.10.2014), pierwszego egzemplarza SpaceShipTwo. Wówczas zginął jeden z pilotów rakietoplanu. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny.
Trzy testy rakietowe VSS Unity to dopiero początek lotów z uruchomionym napędem – w kolejnych miesiącach można się spodziewać kolejnych. W tej chwili trudno jeszcze określić, czy maksymalny pułap lotu VSS Unity wynoszący 80 km zostanie osiągnięty w tym roku.
Jednocześnie widać, że zarówno Virgin Galactic jak i konkurencyjny Blue Origin z pojazdem New Shepard powoli zbliżają się do zakończenia kampanii testowej. Wygląda na to, że z dużym prawdopodobieństwem pierwsi turyści kosmiczni trafią na granicę kosmosu jeszcze w tej dekadzie.
(PA, PFA)

Comments are closed.