27 czerwca japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 dotarła do celu misji – planetoidy 162173 Ryugu. Miesiąc później, 25 lipca Japońska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze obrazy planetoidy z odległości zaledwie 6 km.
Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która 13 czerwca 2010 roku, jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy (25143 Itokawa, typu spektralnego S). Celem Hayabusa 2 jest sprowadzenie próbek kolejnej planetoidy, tym razem typu C, oznaczanej jako (162173) 1999 JU3. Została ona odkryta w 1999 roku w ramach programu LINEAR i ma około 1 kilometra średnicy. W 2015 roku w ramach konkursu wyłoniono nazwę dla niej nazwę: Ryugu.27 czerwca formalnie zakończyła się trwająca trzy i pół roku podróż. Sonda dotarła do punktu znajdującego się 20 km od Ryugu. Obecnie trwa dokładniejsza kampania obserwacji planetoidy, która pozwoli sondzie zbliżyć się na mniejszą odległość a następnie pobranie próbek. Będzie to przeprowadzony przy pomocy specjalnego manipulatora.
Ponadto, na pokładzie sondy znajduje się mały impaktor o nazwie Small Carry-on Impactor (SCI). Wewnątrz SCI zainstalowano 4,5 kg ładunku wybuchowego, który wytworzy mały krater na powierzchni Ryugu, dzięki czemu możliwe będzie pobranie próbek skał nie wystawionych na działanie próżni i promieniowania słonecznego oraz kosmicznego.
Na pokładzie znajduje się także lądownik o nazwie MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout). Został on zbudowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) przy współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES). MASCOT ma masę 10 kg i pewne możliwości poruszania się po powierzchni planetoidy.
25 lipca Japońska Agencja Kosmiczna JAXA poinformowała, że od 16 lipca sonda zbliżyła się na odległość 6 kilometrów od Ryugu i wykonała dotychczasowo najdokładniejsze pomiary. Na udostępnionej fotografii ukazującej fragment planetoidy oraz charakterystyczny wielki krater, jeden piksel odpowiada 60 cm. Po wykonaniu obserwacji sonda ponownie wróciła na odległość 20 km od planetoidy.
Sekwencja zbliżania Hayabusa 2 do Ryugu / Credits – JAXA
(JAXA)