Duża awaria podczas testu Starlinera

1

Pod koniec czerwca podczas testów doszło do awarii systemu ratowniczego dla nowej kapsuły Boeinga. W jej wyniku kapsuła została oblana toksycznym paliwem.

Koncern Boeing rozwija kapsułę CST-100 Starliner, której celem będzie transport astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Od zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku tę rolę pełnią rosyjskie Sojuzy. Zarówno Boeing jak i SpaceX pracują nad własnymi kapsułami, które mają uniezależnić Stany Zjednoczone od korzystania z usług Rosjan.

Najnowszy raport GAO, czyli amerykańskiego odpowiednika Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że rozpoczęcie lotów operacyjnych kapsuł programu Commercial Crew przesunie się do 2020 roku. Do skomplikowanej sytuacji, gdzie zamówienie nowych miejsc od Rosji nie wchodzi w grę (rosnące koszty dla amerykańskich astronautów, trudniejsza sytuacja geopolityczna na linii USA-Rosja, jak również długi czas potrzebny do wykonania nowego statku Sojuz) dodatkowym problemem okazała się awaria systemu ratowniczego kapsuły Starliner.

Pierwsza załoga CST-100 Starlinera ogląda silnik RL10 / NASA

Podczas testu systemu ratowniczego w bazie White Sands doszło do wycieku toksycznej hydrazyny na kapsułę testową. Gdyby do sytuacji doszło w locie, wówczas astronauci po awaryjnym oddaleniu się od rakiety nie byli by w stanie wyjść z kapsuły bez narażenia życia. Ze względu na bardzo wyśrubowane normy bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać używane przez NASA pojazdy kosmiczne, to awaria może wpłynąć na znaczne, nawet roczne opóźnienie lotów Starlinera.

Przedstawiciele Boeinga twierdza, że test nie powinien opóźnić pierwszego, bezzałogowego lotu Starlinera, przyznają jednak, że debiutancki lot załogowy może się opóźnić. Jednocześnie Boeing twierdzi, że przyczynę awarii da się relatywnie łatwo usunąć, i większe modyfikacje pojazdu nie będą potrzebne.

Najbliższe miesiące pokażą, jak będzie się rozwijać sytuacja. Jednocześnie NASA zgodnie z wymogami raportu GAO ma do końca grudnia przedstawić szczegółowy plan działań w przypadku dalszego opóźnienia programu.

Jednocześnie na 3 sierpnia zapowiedziana jest konferencja prasowa, na której podane zostaną najnowsze informacje na temat programu Commercial Crew, jak również formalnie ogłoszeni będą członkowie załóg lotów testowych oraz pierwszej misji kapsuł Starliner i Dragon 2 po uzyskaniu certyfikacji.

(Ars Technica)

Jeden komentarz