Koniec pierwszego lotu CST-100 Starliner

2

Dwudziestego drugiego grudnia zakończyła się pierwsza orbitalna misja kapsuły CST-100 Starliner.

Rakieta Atlas 5 wyniosła 20 grudnia 2019 kapsułę CST-100 Starliner do pierwszej testowej i bezzałogowej misji tego pojazdu. Lot rakiety Atlas 5 przebiegł prawidłowo, jednak działania kapsuły CST-100 Starliner po wejściu na wstępną orbitę spowodowały błędną orientację pojazdu i nieprawidłowe manewry orbitalne. Błąd był spowodowany posługiwaniem się błędnym czasem w kapsule. Efektem błędnych manewrów było odwołanie dotarcia kapsuły CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i skrócenie pobytu na orbicie do dwóch dni.

W kolejnych godzinach lotu orbita CST-100 została podniesiona do wysokości ok. 249 x 273 km. Podczas drugiego dnia krążenia wokół Ziemi wykonano serię testów, w tym rozłożenie węzła cumowniczego kapsuły. Z dostępnych informacji wynika, że testy przebiegły prawidłowo.

Dwudziestego drugiego grudnia nastąpił powrót kapsuły na Ziemię. O 13:24 CET nastąpił manewr deorbitacyjny, który zakończył się sukcesem. Chwilę po manewrze deorbitacyjnym nastąpiło udane odrzucenie modułu serwisowego kapsuły. Na cztery minuty przed lądowaniem nastąpiło otwarcie pierwszych spadochronów, po czym otwarcie głównych spadochronów a następnie odrzucenie osłony termicznej kapsuły. Lądowanie w bazie White Sands nastąpiło o godzinie 13:58 CET. Kapsuła była namierzana z tej bazy od około 9 minut przed lądowaniem.

Moment lądowania CST-100 Starliner / Credits - NASA TV
Moment lądowania CST-100 Starliner / Credits – NASA TV
Zapis końca misji CST-100 Starliner / Credits – NASA

Aktualnie nie wiadomo, czy w następnym locie polecą astronauci. Nie wiadomo także, kiedy nastąpi kolejna misja CST-100 Starliner – wszystko zależy od analizy danych. Prawdopodobnie na początku 2020 roku NASA podejmie decyzję co do planu lotów pojazdu CST-100 Starliner. Decyzja (w pełnym obrazie) będzie prawdopodobnie częściowo także opierać się o testy drugiej kapsuły do lotów na ISS – Dragon 2 firmy SpaceX.

Boeing i NASA planują, że kapsuła CST-100 będzie wielokrotnego użytku. Ten egzemplarz kapsuły ma ponownie polecieć w najbliższej przyszłości, prawdopodobnie już z astronautami na pokładzie.

Pierwszy start CST-100 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

2 komentarze

  1. Odrzucenie osłony termicznej nastąpiło dopiero po otwarciu głównych spadochronów. Nawet na live było widać jak odpada a problem z prawidłową orbitą był taki, że “przestrzelili” orbitę. Silnik za długo pracował a potem była obawa czy wystarczy paliwa na deorbitację