Udany lot New Shepard (18.07.2018)

0

18 lipca przeprowadzony został trzeci lot suborbitalny trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard.

Blue Origin przeprowadziła dziewiątą misję rakiety New Shepard. Podczas lotu suborbitalnego testowano również system ratunkowy kapsuły, którą w przyszłości będą latali turyści kosmiczni.

Start nastąpił po drobnym opóźnieniu o 17:11 CEST. Wzlot, lądowanie pierwszego stopnia oraz kapsuły, jak i test systemu ratowniczego przebiegły zgodnie z planem. Test systemu ratunkowego zainicjowano już po oddzieleniu się kapsuły od stopnia rakietowego. Podczas odpalenia w kapsule na moment panowało przeciążenie w wysokości 10 g. Dodatkowe użycie silników sprawiło, ze kapsuła New Shepard trafiła na rekordową wysokość 119 km, a następnie opadła na spadochronach po 11 minutach 17 sekundach łącznego trwania misji.


Nagranie ukazujące najważniejsze fragmenty lotu / Blue Origin

Wewnątrz kabiny prócz testowego manekina o nazwie Skywalker zainstalowanych zostało siedem komercyjnych ładunków, które zostały dostarczone przez różnych wykonawców do firmy Blue Origin. Jeden z nich pochodził z NASA, inne były finansowane przez NASA lub Niemiecką Agencję Kosmiczną DLR. Szereg eksperymentów zakupiła również tajska mu Space Corporation.

Moment uruchomienia systemu ratowniczego / Blue Origin

Ciekawy był również eksperyment Schmitt Space Communicator Xperimental (SC1-x), czyli demonstracja pierwszego komercyjnego Wi-Fi w przestrzeni kosmicznej.

Łącznie był to dziewiąty test jednej z rakiet New Shepard. Poprzedni test został przeprowadzony 29 kwietnia.

Kapsuła New Shepard opada na spadochronach / Blue Origin

W ciągu nadchodzącego roku powinny się odbyć kolejne loty poprzedzające loty turystyczne. Podczas konferencji Amazon Web Services Public Sector Summit wicedyrektor Blue Origin Bob Meyerson podał do wiadomości, że bilety turystyczne na załogowe loty suborbitalne będą sprzedawane od 2019 roku (szacowany koszt 200-300 tysięcy USD). Wiadomo jednak, że jeszcze szereg prac musi zostać zrealizowany przy nowej wersji kapsuły (tzw Crew Capsule 2.0) zanim poleci ona z pasażerami. Jest to całkowicie inne podejście, niż w przypadku Virgin Galactic. Tam, na lot opóźniającym się rakietoplanem Bransona, zaliczkę wpłaciło już około 700 osób.

(BO, PA)

Comments are closed.