Drugi lot astronauty z Izraela?

1

Na pierwszą wizytę zagraniczną nowy administrator NASA Jim Brindenstine udał się do Izraela. W rozmowie z izraelskim ministrem Nauki i Technologii Ofirem Akunisem rozmawiał m.in. o możliwościach drugiego lotu astronauty z Izraela.

Jim Bridenstine i Ofir Akunis rozmawiali przede wszystkim o możliwościach współpracy przy projektach z związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, eksploracją kosmosu czy badaniami naszej planety. Izrealska gazeta Haaretz przekazała również, i podjęto temat lotu kosmicznego drugiego astronauty z Izraela. W tym momencie nie ustalono jeszcze, czy lot odbyłby się na pokładzie jednej z kapsuł w ramach programu Commercial Crew do ISS, czy też na pokładzie statku Orion.

Ilan Ramon / Credits: NASA

Ilan Ramon – pierwszy astronauta z Izraela / NASA

Pierwszy Izraelczyk, Ilan Ramon, zmarł tragicznie podczas katastrofy wahadłowca Columbia w 2003 roku.

Możliwe, że rozmowy z kolejnym locie astronauty z Izraela związane są z przygotowaniami do lotu pierwszego obywatela Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym momencie trwa końcowy etap selekcji kandydatów (testy przechodzi obecnie 9 osób), zaś lot kosmiczny na pokładzie rosyjskiego Sojuza odbędzie się w kwietniu 2019 roku.

Pod koniec 2018 lub na początek 2019 roku wystartuje również pierwsza izraelska misja księżycowa. Misję organizuję zespół SpaceIL, a lądownik Sparrow był wcześniej rozwijany w ramach konkursu Google Lunar XPrize.

1 komentarz