OZMA XXII – 9-12 sierpnia 2018

0

W dniach 9 – 12 sierpnia 2018 odbędzie się dwudziesty drugi Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii (OZMA 2018).

Rozpoczęły się zapisy na XXII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2018, który odbędzie się 9-12 sierpnia 2018 (czwartek-niedziela) na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie swoją siedzibę ma Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne.

Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE ”Grupa Lokalna”, a tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy w Polsce zlot miłośników astronomii. Jednocześnie jest to typowy zlot astronomiczny. Ma on raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego (ciemne niebo i otwarty horyzont!), własnych zdjęć i filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.

Miejsce zlotu w Niedźwiadach (zdjęcie z OZMA XX) / Credits - Piotr Wieczorek

Miejsce zlotu w Niedźwiadach (zdjęcie z OZMA XX) / Credits – Piotr Wieczorek

Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku, gdzie panują dobre warunki obserwacyjne. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu dostępne będą również sanitariaty, świetlica oraz dwie duże wiaty. Wszystko w jednym miejscu, 4 dni wypoczynku w pod gwiazdami, pośród natury i w miłej atmosferze. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów, w tym największego amatorskiego teleskopu w Polsce. Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się następujący sprzęt:

  • Teleskop Newton 605/2800,
  • Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack,
  • Teleskop Newton 400/2000mm,
  • Teleskop Schmidt-Newton 250/1000 mm,
  • Teleskop Maksutowa Zeiss 150/2250 mm,
  • Refraktor ED 100/900 mm,
  • Teleskop Newton 406/1800 mm (Dobson)

Wszyscy uczestnicy zlotu będą mogli korzystać przez cały czas trwania OZMA ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę. Noclegi – tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie. Wyżywienie we własnym zakresie, możliwy catering. W tym roku nie przewidujemy sesji referatowej, tylko prezentacje własne uczestników. Odbędzie się natomiast tradycyjny turniej na najlepszego obserwatora i konkurs wiedzy astronomicznej. Zachęcamy do udziału w OZMA. Liczba miejsc ograniczona!

Wszystkie informacje niezbędne do zarejestrowania się na OZMA XXII znajdują się na oficjalnej stronie organizatora: www.ppsae.pl

https://www.youtube.com/watch?v=Fqzh705rSMI

Nagranie z OZMA XXI w 2017 roku, które odbyło się w Urzędowie / Credits –Adam Tużnik

Za przygotowanie tekstu dziękujemy Panu Markowi Nikodemowi.

(OZMA)

Comments are closed.