Sukces studentów AGH w konkursie rakietowym

0

Rakieta Turbulencja stworzona przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajęła drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych paliwem ciekłym i osiągających pułap ponad 9 km w konkursie rakietowym IREC w USA.

Drużyna AGH Space Systems była pierwszym i jedynym do tej pory zespołem z Polski, który wystartował w prestiżowych zawodach Spaceport America Cup 2018. Konstruktorzy
z AGH rywalizowali z najlepszymi zespołami rakietowymi na świecie. W konkursie IREC, odbywającym się w ramach Spaceport America Cup 2018, brały udział 132 drużyny z całego świata, które startowały w sześciu kategoriach. Turbulencja rywalizowała w sekcji rakiet osiągających pułap ponad 9 km z silnikiem na paliwo ciekłe. Zespół z AGH zaprezentował w konkursie także drugą rakietę. Panda3 startowała w sekcji rakiet o pułapie do 3 km z silnikiem hybrydowym.

Każda drużyna była oceniana m.in. pod względem dokumentacji technicznej, jakość finalnego projektu, lotu i odzysku rakiety, ilości własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych elementów czy ogólnej oceny profesjonalizmu zespołu. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, Turbulencja zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii. Dodatkowo zespół AGH Space Systems otrzymał kilka wyróżnień m.in. za zarządzanie projektem, procedury bezpieczeństwa przy przygotowaniu lotu oraz za ducha i pasję całego zespołu.

Tegoroczna, druga edycja prestiżowego konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin czy Boeing, odbyła się w dniach 19-23 czerwca w Nowym Meksyku w USA. Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.

Turbulencja wykorzystuje technologię silników rakietowych zasilanych paliwem ciekłym, którą AGH Space Systems przetestowało po raz pierwszy w ubiegłym roku na Pustyni Błędowskiej. Członkowie zespołu, który działa w AGH od 2014 r., specjalizują się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego. Zespół zdobywał już nagrody na takich międzynarodowych zawodach jak CanSat Competition, Global Space Balloon Challenge czy European Rover Challenge.

Dziękujemy Pani Annie Żmudzie-Muszyńskiej za nadesłanie wiadomości

Comments are closed.