Udany spacer EVA-50 (16.05.2018)

2

Szesnastego maja odbył się amerykański spacer kosmiczny EVA-50.

W spacerze kosmicznym o oznaczeniu EVA-50 wzięli udział dwaj astronauci NASA: Drew Feustel i Richald Arnold. Głównym celem spaceru było wymienienie elementu systemu chłodzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o nazwie pump flow control subassembly (PFCS) na komponent zapasowy. Urządzenia PCFS regulują przepływ chłodziwa na ISS, jakim jest amoniak. Ponadto, została wymieniona kamera na module Destiny oraz kontroler do komunikacji pomiędzy Stacją a kontrolą misji w systemie Space to Ground Antennas (SGANT).

Spacer EVA-50 rozpoczął się 16 maja o godzinie 13:39 CEST. Wyjście astronautów w przestrzeń kosmiczną trwało łącznie 6 godzin i 31 minut. Wszystkie prace zostały zakończone z sukcesem.

Podsumowanie spaceru EVA-50 / Credits –NASA Video

Był to 399 spacer kosmiczny w historii astronautyki i 210 spacer związany z budową lub utrzymaniem ISS. Jubileuszowy 400 spacer został zaplanowany na 30 maja. Data nadchodzącego spaceru zależy od udanego startu misji bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Cygnus (oznaczenie OA-9). Aktualnie start pojazdu jest zaplanowany na 20 maja.

(PFA, NASA, NSF)

2 komentarze

  1. Ze względu na napięty grafik prac na MSK, włączając wymianę 3 członków załogi, następny spacer kosmiczny EVA-51 został już odłożony na 14 czerwca.

  2. Ze względu na napięty grafik prac na pokładzie MSK, włączając w to wymianę 3 członków załogi, kolejny spacer kosmiczny EVA-51 został już odłożony na 14 czerwca