Rakietowy lot chińskiego startupu

0

Chiński startup OneSpace przeprowadził udany lot testowy rakiety OS-X.

OneSpace to chińska spółka z Chongqing, która powstała w 2015 roku. Jej celem jest rozwijanie małych rakiet nośnych. Spółka działa prawdopodobnie ze wsparciem chińskiego rządu. Warto zauważyć, że w poprzednich latach w Chinach doszło do debiutanckich lotów dwóch małych rakiet napędzanych paliwem stałym (CZ-11 oraz Kuaizhou-1). Można przyjąć, że istnieje pewien transfer wiedzy między tymi rządowymi projektami a tą komercyjną inicjatywą.

Fragment folderu informacyjnego OneSpace / NSF

Pierwszy lot OneSpace odbył się 17 maja o godzinie 01:33 w nocy z kosmodromu Taiyuan w leżącej na północy prowincji Shanxi. Praca silnika o mocy 350 kN trwała około 35 sekund a rakieta wzniosła się na 40 km wysokości. Pierwszy lot rakiety w wariancie orbitalnym spółka zamierza przeprowadzić do końca roku. W podstawowym wariancie OS-M1 ma ona wynosić 75 kg na 600 km orbitę synchroniczną ze Słońcem. Wyposażony w boostery OS-M2 oraz OS-M4 będą mogły wynieść 187 i 330 kg.

Kolejny, tym razem orbitalny lot z Chin odbędzie się 20 maja. Wyniesiony zostanie księżycowy satelita transmisji danych Queqiao, który będzie potrzebny do komunikowania się z misją Chang’e 4. Ta, pod koniec roku ma wylądować na niewidocznej z Ziemi “ciemnej stronie” Księżyca.

(PA)

Comments are closed.